Yapay Zeka

Nvidia Otonom Araç Testlerine Ara Veriyor

Geçtiğimiz hafta Arizona’da gerçekleşen otonom Uber aracının bir yayaya çarparak kaza yapması sonrasında Nvidia otonom araçlarının testlerine ara verdiğini açıkladı.

En büyük grafik bellek üreticisi olarak bilinen Nvidia, aynı zamanda yapay zeka ve otonom sürüş alanında da çalışmalarını sürdürmekte. Bu kapsamda Nvidia‘nın otonom sürüşlü araçları test amaçlı olarak Amerika’da, Almanya’da ve Japonya’da test etmekteydi. Buna ek olarak sürücülü olarak da veri toplama amacıyla sürüşler yapılmakta.

Nvidia, otonom sürüş için Volkswagen, Tesla ve Audi ile anlaşmalı. Ayrıca Uber‘in otonom araçları 2016’dan beridir Nvidia‘nın hesaplama teknolojilerini kullanmakta. Bu noktada Nvidia‘nın sürüşleri durdurması ve kazanın soruşturmasının bitmesini beklemesi doğru bir hamle.

Yapay zekanın insanın yerini alacağı kesin olsa da bu aşamada en ufak bir kaza dahi araştırılıp, sonuçlandırılmalı. İnsanların hatalarını ortadan kaldırmak için geliştirilen teknolojileri en ufak bir tölerans dahi tanınmamalı ki nihai ürünlerde sorun yaşamayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close