Yapay Zeka

Nvidia’nın AI Robotu İnsanları Gözlemleyerek Öğrenmeye Başlıyor!

Nvidia, bir insanın eylemlerini gözlemleyerek görevleri tamamlamayı öğrenen çığır açan bir yapay zeka ile bir robot gösterdi.

Stan Birchfield ve Jonathan Tremblay tarafından yönetilen araştırmacılar, gelişimlerinin “türünün ilk örneği” olan derin öğrenmeye dayalı bir sistem olduğunu iddia ediyorlar.

Araştırma makalesinde şunları belirtiyorlar:

“Robotlar gerçek dünya ayarlarında yararlı görevler gerçekleştirebilmeleri için, görevi robota bildirmek kolay olmalı; Bu, hem istenen sonucu hem de bu sonuca ulaşmak için en iyi araçlara dair ipuçlarını içerir.

Gösterilerle, kullanıcı bir görevi robota iletebilir ve görevi en iyi nasıl yapacağına dair ipuçları verebilir. ”

Nvidia’nın robotu, yaklaşık 11 TFLOPS toplam performans için 1.5GHz’de çalışan 3584 NVIDIA CUDA çekirdekine sahip olan firmanın TITAN Xgrafik kartları tarafından destekleniyor .

Şirket, TITAN X’i “önceki nesil grafik kartlarının 3 katına kadar performans artışı, yenilikçi yeni oyun teknolojileri ve yenilikçi VR deneyimleri” sunmak için Pascal tarafından desteklenmektedir.

TITAN X’i kullanarak, araştırmacılar algı, program oluşturma ve program yürütme ile ilgili görevleri yerine getirmek için bir dizi sinir ağını eğitmişlerdir. Tek bir insan gösterisinden, robot görevleri yerine getirmeye başlayabilir.

Emre Tekgül

Software Developer @BaranTech // Instructor @ioturkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close