EğitimGenelTeknoloji

Google Yeni Etik AI Stratejisini Duyurdu

Google, etik AI geliştirme ve dağıtımı için bir dizi ilkeyi açıkladı ve AI yazılımının, silahlarda veya “mantıksız gözetimde” kullanılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Google, etik AI geliştirme ve dağıtımı için bir dizi ilkeyi açıkladı ve AI yazılımının, silahlarda veya “mantıksız gözetimde” kullanılmasına izin vermeyeceğini açıkladı.

Detaylı bir  blog gönderisinde , CEO Sundar Pichai, Google’ın zarar vermesine neden olan veya neden olabilecek teknolojileri geliştirmeyeceğini söyledi. “Önemli bir maddi zarar riski olduğunda, yalnızca faydaların risklerden önemli ölçüde ağır bastığına ve uygun güvenlik kısıtlamalarını içereceğine inandığımız sürece devam edeceğiz” diye açıkladı.

Google, teknolojilerinin silahlarda veya “asıl amacı veya uygulaması insanların yaralanmasına veya doğrudan zarar görmesini kolaylaştıran diğer teknolojilere” uygulanmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Ayrıca, go-listesinde, “uluslararası kabul görmüş normları ihlal eden, gözetim için bilgi toplayan ya da kullanan teknolojiler” ve “amaçları uluslararası hukukun ve insan haklarının geniş çapta kabul edilen ilkelerine aykırı” teknolojiler bulunmaktadır.

 

Duyuru, Google’ın ve ebeveyninin Alfabesi’nin diğer bölümleri için yoğun bir hafta geçirdi. Örneğin, sürücüsüz ulaşım bölümü Waymo dün ABD’nin lansmanı sonrasında bu yıl otonom taksi hizmetini Avrupa’ya getirmeyi planladığını duyurdu.

Warner, şirketin ZTE, Lenovo ya da TCL ile “üçüncü taraf ortaklıkları” olması durumunda Alfabe CEO’su Larry Page’e sorduğunu ve tüketici verilerinin doğru bir şekilde işlemesini sağlamak için denetimler yapıp yapmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close