Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaSağlıkYapay Zeka Her Sene 22 Bin Kişiyi Kanserden Kurtarabilir

Yapay Zeka Her Sene 22 Bin Kişiyi Kanserden Kurtarabilir

Yapay zeka tabanlı teknolojiler her geçen gün geliştirilmeye devam ediyor, hayatımızın her alanında bizlere kolaylıklar ve yeni imkanlar sunmaya devam ediyor. Yapay zeka(AI)nın bu faydalarını gördüğümüz alanlardan birisi de şüphesiz ki sağlık sektörü. Hem IoT tabanlı, düşük maliyetli donanımlarla hem de geliştirilen “akıllı” yazılımlarla hastalıkları daha iyi tanıyor, teşhis ediyor ve tedavi edebiliyoruz.

Sağlık sektöründe büyük verinin işlenmesiyle diğer hastaların belirtileri, alışkanlıkları, genetikleri daha iyi analiz edilebiliyor ve bu da insan gözlemleriyle çok zor tespit edilecek şeyleri kısa sürede tespit etmemizi sağlıyor. Böylece bir hastalığın olmadan önceki olası belirtilerini de öğrenerek erken teşhis alanında güzel sonuçlar elde edebiliyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık başbakanı Theresa May yaptığı bir söyleşide “İyileştirilebilir hastalıkların geç teşhisi önlenebilir ölümlerin en büyük sebeplerinden birisidir” diyerek erken teşhisin öneminden bahsetti. May, akıllı teknolojiler sayesinde analiz edilebilecek tüm belirtilerin yüksek tutarlılıkta teşhislerin önünü açacağını belirterek sözlerine devam etti.

May, İngiltere’de her yıl en az 50 bin kişinin prostat, rahim, akciğer veya bağırsak kanserinden erken teşhis yapılamadığı için yaşamını yitirdiğini belirtti. Kanser Araştırmaları başkanı Harpal Kumar ise önümüzdeki 15 sene içerisinde yapay zekanın gelişimi sayesinde her sene kanserin 5 sene daha erken teşhis edilebileceğini ve bunun 22 bin kişinin hayatını kurtaracağını belirtti.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler