Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaElektronikMIT Beyin Kontrollü Robotları Tanıttı

MIT Beyin Kontrollü Robotları Tanıttı

MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’ndan (CSAIL) bilim adamları, beyin dalgalarını ve basit el hareketlerini kullanarak robotları kontrol etmeye yönelik araştırmalar yapmaktadır.

Çalışmaları, genellikle özel programlama ve hatta dil işleme yetenekleri gerektiren robotik kontrol sistemlerinin karmaşık zorluklarını hafifletmek için tasarlanmıştır.

Yeni sistem, robotun süpervizörünün, hareketleri ve beyin sinyallerini bir araya getirerek, beyin kontrolündeki robotlara ve sayısız yeni uygulamaya doğru yolu kapatarak, hataları anında ve daha sezgisel bir şekilde düzeltmesini sağlıyor.

MIT’e göre, bir kullanıcı robotun bir hata yaptığını fark ederse sistem gerçek zamanlı olarak algılayabilir. Kas aktivitesini ölçen bir arayüz, daha sonra, bir seçenekler listesi içinde gezinmek ve gerekli düzeltici eylemleri seçmek için operatörün el hareketlerini alır.

Ekibin önceki araştırması , basit ikili seçim görevlerini yerine getirebilecek yeni makine öğrenme algoritmaları kullanarak bir beyin dalgası geribildirim sistemi oluşturdu. Şimdi bu çalışma üzerine çoktan seçmeli faaliyetler içerecek şekilde inşa ediliyorlar ve bu şekilde kontrol edilen robot sistemlerinin potansiyel alanını büyük ölçüde artırıyorlar.

 

İş Dünyası diyor ki

EEG ve EMG sinyal algılama yöntemleri şu anda hala nispeten kısıtlayıcı olmakla birlikte, iki teknolojiyi birleştirmek daha karmaşık ve pratik kullanım durumlarını mümkün kılmaktadır.

Ayrıca, bir robotun üzerinde hareket edebileceği beyin dalgalarının türlerini üretmek için zihinsel vergileme, keyfi düşünce süreçlerine girmek zorunda olan kullanıcılardan da kaçınmaktadır. Bunu, iki yöntemin gücünü – hız ve sezgiselliği için EEG ve kullanım kolaylığı ve geniş uygulamaları için EMG’yi birleştirerek yapar.

Daha basit, daha sezgisel robot kontrolünün gelecekteki kapsamı, bu araştırmanın büyük bir potansiyel değere sahip olduğu anlamına gelir. Fabrikalarda, şantiyelerde, ameliyatlarda, çiftliklerdeki ve diğer otomatik ortamlardaki operatörler için, yetenekleri ve el hareketleriyle gelişmiş robotları kontrol etme yeteneği, sadece küçük bir eğitim ile, verimlilik kazançları için muazzam bir potansiyele sahiptir. Teknolojinin eller serbest doğası, kullanıcıların aynı anda diğer görevleri yerine getirmelerini de sağlayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler