Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaDerin Öğrenme (Deep Learning)Orman Yangınlarını Engellemek İçin Yapay Zeka Kullanılacak

Orman Yangınlarını Engellemek İçin Yapay Zeka Kullanılacak

Orman yangınları her yıl dünya çapında milyonlarca hektar alanın yanmasına ve doğanın zarar görmesine sebep oluyor. Yangınların olması özellikle sıcak iklimlerde maalesef kaçınılmaz olabiliyor fakat önemli olan bu yangınları en kısa sürede tespit edebilmek ve büyümeden söndürmek.

Günümüzde çoğu yangın doğrudan acil hatlara gelen ihbarlarla, ticari uçuşlardan gelen ihbarlarla veya gözlem istasyonları aracılığıyla öğreniliyor. Ayrıca hali hazırda NASA’nın 2 uydusu dünya üzerinde günlük olarak termal tarama yaparak sonuçları ABD’de yer alan Goddart Uzay Uçuş Merkezi’ne aktarıyor. Elde edilen görüntüler süper bilgisayarlarla analiz edilerek yangınlar tespit ediliyor fakat bu yöntemle çok fazla vakit kaybı yaşanıyor. Termal tarama verisinin yere aktarılması en 3 saat sürüyor.

NASA’dan Bilgisayar Mühendisi James MacKinnon ise bu sorunun MODIS adını verdiği sistemle çözülebileceğini iddia ediyor. MODIS, yerde tüketici tipi güçlü GPU (Grafik İşlemci/Ekran Kartı) ve uyduda ise çıkarsama sistemi(inference system) aracılığıyla öğrenecek ve sonuç çıkarımında bulunacak bir derin öğrenme ağı tasarımı. Uydu tarafında güçlü donanım gerektirmeyen, mevcut donanımı yeterli kılan bu sistem sayesinde orman yangıları tüm verinin yer istasyonuna aktarılmadan en kısa sürede tespit edilmesi yönünde çözüm sunuyor.

MODIS’ın tutarlılık değerleri ise aşağıda belirtildiği şekilde ve bu haliyle oldukça umut verici sonuçlar üretmiş.

  • Tutarlılık: %99.59
  • Hassaslık: %99.03 (False Positive(Yanlış algılama) %1’den az)
  • Kaçırma ve Hata: %0.319
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler