Genel

Bataryaların Enerji İhtiyacını Karşılayacak Bakteriler

Bu güçlü küçük güç üreticileri birçok teorik deneylerde kullanıldı ve bir gün bataryalardan biyo-evlere kadar her şeyi güç verebilir.

Elektrik üretebilecek birçok bakteri türü var ancak bazı bakteriler bu konuda diğerlerinden daha iyi. Bakterilerin laboratuvar ortamında yetiştirilmelerinin zor ve pahalı olması, onlarla yeni teknolojiler geliştirmede yavaş ilerlememize sebep olmakta.

MIT mühendisleri tarafından geliştirilen yeni bir teknik ile elektrik üreten bakteriler her zamankinden daha kolay bir şekilde sıralananıp, tanımlanarak teknolojik uygulamalara uygulanabilir hale getirilecek.

Elektrik üreten bakteriler, hücrelerinde elektron üretmekte ve hücre membranlarında küçük kanallar aracılığıyla Ekstraselüler Elektron Transferi(EET) olarak adlandırılan bir süreçle onları serbest bırakmaktadır. Bakterilerin elektrik üretme kapasitelerinin belirlenmesi için EET proteinlerine ait aktiviteleri ölçülmekte. Fakat bu süreç oldukça uzun süren ve sıkıntılı/sorunlu işlem basamaklarını barındırmaktadır.

Araştırmacılar, elektriksel özelliklerine göre iki tür bakteri ayırmak için dielektroforez adı verilen bir işlemi kullanmaktadır. Fakat bu işlem, iki farklı hücre türünü ayırt etmek için kullanabilir. Örneğin test için verilen hücrenin kurbağaya mı ait yoksa bir kuşa mı ait olduğunun bilgisini verebilir.

MIT ekibi, hücrelerin elektrik üretme yeteneklerini belirlemenin daha basit bir yolunu buldu. Ekip, kum saati şeklindeki mikroakışkan kanal içinde yerleştirilen bakterilere küçük gerilimler(voltajlar) vererek, hücreyi sınıflandırmayı ve elektrik üretme yeteneğini ölçmeyi başardı.

Bakterileri uyarmak için gereken voltajı ve hücre büyüklüğünü kayıt altına alan araştırmacılar, her bir bakterinin polarize edilebilirliğini hesapladı. Çalışma neticesinde, kutuplanabilirliği(polarize kabiliyeti) daha yüksek olan bakterilerin, daha aktif elektrik üreticileri olduğunu sonucu ortaya çıktı. Yakın zamanda çalışmada elde edilen notlarla beraber, enerji üretiminin güçlü olduğu düşünülen bakteriler test edilmeye başlanacak.

Polarize edilebilirliğin ölçülmesinde kullanılan tekniğin, diğer bakteriler için geçerli olması halinde; bu yeni teknikle, elektrik üreten bakteriler her zamankinden daha erişilebilir, düşük maliyetle test edilebilir ve teknolojik uygulamalara kolaylıkla uygulanabilir hale gelecektir.

1 thought on “Bataryaların Enerji İhtiyacını Karşılayacak Bakteriler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close