Çarşamba, Nisan 17, 2024
Ana SayfaGenel“Hank” Dünyanın En Hünerli Robotu Olmayı Hedefliyor!

“Hank” Dünyanın En Hünerli Robotu Olmayı Hedefliyor!

Cambridge Consultants tarafından geliştirilen Hank adlı bir robot, dünyanın en insanca mobilitesi olan en hünerli robotu olmayı hedefliyor.

Hank, esnek ve dokunma ve kavrama hissi vermek için ‘öncü’ bir sensör içeren pnömatik parmaklara sahiptir. Hank, sensörü kullanarak en hassas nesneleri bile tutabilir ve kavrayabilir.

İnsan dokunuşunu taklit edememek üretim hattı toplama ve tarım gibi alanlarda robotların benimsenememesi için önemli bir neden oldu.

Cambridge Consultants Lojistik Uzmanı Bruce Ackman, yorumuna göre;

   “Lojistik endüstrisi, depo toplama ve paketleme yapmak için büyük ölçüde insan emeğine güveniyor bu yüzden personelin tutulması ve kıtlık sorunlarıyla ilgilenmek zorundalar.Lojistik zincirinin bu bölümünün otomasyonu, başka yerlerde görülen büyük ölçekli otomasyonun gerisinde kalıyor.

    Hank’in dünya lideri duyu sistemi, lojistik endüstrisi için bir robot değiştiricidir ve robotik çöp toplama ve uçtan uca otomatik sipariş yerine getirme gibi işlemleri mümkün kılar. Tek ve düşük maliyetli bir sensör tarafından oluşturulan dokunma ve kayma hissini eklemek, Hank’in parmaklarının dev dağıtım merkezlerine yeni verimlilik getirebileceği anlamına geliyor. ”

Hank’in tutuşu, her bir parmağın esnekliğini ve kuvvetini kontrol etmek için hava akımlarını kullanması nedeniyle milimetre hassas konumlandırma gerektirmez. İnsan parmakları gibi, Hank de nesneyi “hissedene” kadar kapanacak. Bir kayma tespit edilirse, arttırılmış kuvvet uygulanır.

Çözümün depo otomasyonunda kullanılan mafsallı kolları ile mevcut robotlardan daha etkili ve ucuz olduğu söyleniyor. Bu tür robotlar, uç efektörü (parmakları) ve nesneleri kavramak için maliyetli algılama cihazlarına ve görme sensörlerine ihtiyaç duyar.

Hank’in parmakları silikondan kaplanmıştır ve yüzey esnek, gıda güvenli ve temizlenebilir olacak şekilde tasarlanmıştır. Düşük maliyetli bir sarf malzemesi olarak parmaklar zarar gördükleri veya yıpranmış oldukları takdirde kolayca değiştirilebilirler.

İşte Hank‘in çalışmakta olduğu bir video:

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler