Blok ZinciriNesnelerin İnterneti

Helium’un Uzun Menzilli Kablosuz Ağ Cihazı: Helium Hotspot

Uzun menzilli ağ sistemi, yani LongFi, sayesinde hücresel ağlara gerek kalmadan kilometrelerce uzaklıktan kendi cihazlarınıza bağlanabileceksiniz. Helium firması Helium Hotspot adını verdikleri cihazıyla bunu tüketicilere sunmayı hedefliyor.

Eşten Eşe(P2P) bağlantı teknolojisine dayalı olarak çalışması beklenen sistem sayesinde, ne kadar kullanıcı olursa kapsama alanı o kadar artacak. Cihaz için geliştirilmiş olan blok zinciri(blockchain) ağı sayesinde sistemdeki cihazların güvenliği sağlanmış olacak. Haliyle sistem kendi içerisinde güvenlik açığı barındırmamayı hedefliyor.

Helium Hotspot, WiFi ve Bluetooth bağlantı seçenekleri sunduğu için yüz binlerce cihaz bağlanacabilecek. Özellikle IoT gelişiminde çok faydalı bir araç olacak gibi duruyor.

Şu anda Teksas’ın Austin şehrinde satışa sunulan sistem yılın son çeyreğinde talep durumuna göre başka eyaletlerde de satışa sunulmaya başlanacak. Sadece 150 – 200 cihazla bir şehrin kapsamının sağlanabileceği belirtilen cihaz için kullanıcıların ödemesi gereken miktar 495 Dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close