Salı, Nisan 23, 2024

Beacon Teknolojisi Nedir?

Bu yazımızda sokakta yürürken önünden geçtiğimiz mağazanın mesajını almamızı sağlayan Beacon teknolojisini ele alacağız. Aslında çok basit bir olay Beacon olarak adlandırılan sadece 6 yıllık bir geçmişe sahip olan bu teknoloji farklı deneyimleri hepimize yaşatıyor.

Peki nedir bu Beacon teknolojisi? Kısaca, Beacon cihazları küçük, kablosuz, diğer akıllı cihazlara sinyaller gönderebilmek için düşük enerjili Bluetooth dalgalarını kullanan taşıyıcı cihazlardır. Bu cihazlar akıllı cihazlara bağlanır ve bilgiyi konum bazlı arama yaparak daha doğru ve daha kolay olarak üst sistemlere iletir. Yani, temelde Beacon Bluetooth kullanarak konum bilgisi sağlayan teknolojidir.

Daha detaylı nasıl çalıştığını anlatacak olursak, Beaconlar aslında Wi-Fi dağıtıcısı kadar küçük bilgisayarlardır. Kapalı konumlandırma sistemlerinin bir parçası olduğu için, insanları tespit etmek için yakınlık teknolojisini kullanır ve kişisel deneyimlerin bilgisini sunmak için bazı eylemleri tetikler. Mesela, Beacon kurulu olan bir yerde yürürken, işletmelerin mobil cihazlarına kodlanmış bir bildirim gönderir ve bildirim sadece iBeacon, Eddystone gibi kapalı mekan navigasyon uygulamaları sayesinde görülür ve Beacon cihazları bu uygulamalardan aldığı komutla sinyalleri mesaj olarak tekrar dağıtır. Sonrasında kullanıcılar yani bizler, IoT uygulamaları için geliştirilmiş olan güç tasarruflu BLE(Bluetooth Low Energy) teknolojisi sayesinde bu beaconlardan mesajları alırız. Üstelik bu mesajları almamız için IoT’li işletme uygulamalarının çalışır durumda olmasına bile gerek yoktur.

Birkaç örnekle konuyu sağlamlaştıracak olursak, THY Atatürk Havalimanında gelen THY uygulamasına sahip müşterilerine SKY Library uygulamasını kullanabileceklerini Beaconları sayesinde hatırlatıyordu. Bir başka örnekse Amerikan Beyzbol Ligi’ne gelen MLB uygulamasına sahip izleyicilere özel indirimler, maç tekrarları, harita gibi farklı hizmetleri Beacon sayesinde hatırlatıyor.

Gelecekte bu teknolojinin müzelerde ve okullarda dahi kullanılması bekleniyor. Örneğin, müzede bir eserin yanına gidince o eser hakkında bilgiler direkt uygulamalar sayesinde telefonlarımıza gönderilmesi ya da okullarda girilen derslerle ilgili içerikler yine Beacon teknolojisi sayesinde telefonlarımıza gönderilmesi gibi bu konu hakkında farklı projeler var.

Kullanım alanlarından ayrıca piyasa olarak Beacon teknolojisine bakarsak nasıl bir hızla büyüdüğünün farkına varırız. Yapılan araştırmalarda 2016’nın son çeyreğinde dünyadaki Beacon sayısı 8.1 milyon olarak kaydedilmiş. Bu sayının 2021 itibariyle 500 milyona çıkacağı öngörüldüğü gibi 2024’te de 25 milyar Dolar‘a ulaşması bekleniyor. Sadece 10 yılda bu rakamlara ulaşacağı öngörülmesi bile Beacon sektörünün ne kadar büyük bir alan olduğunun kanıtlar nitelikte.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler