Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGenelGüneş Enerjisi Petrole Fark Atıyor: Modern Zamanların Süper Kahramanı!

Güneş Enerjisi Petrole Fark Atıyor: Modern Zamanların Süper Kahramanı!

Güneş enerjisi, petrole göz kırparcasına “Ben geldim!” dedi ve uluslararası enerji sahnesinde yerini aldı. 2023’te, Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) büyük bomba haberine göre, güneş enerjisine yapılacak yatırımlar ilk kez petrol üretimi yatırımlarını geride bırakacak. İşte bu, güneşin parlak bir geleceğe doğru yükseldiği an!

2023’te güneş enerjisi yatırımları, günlük 1 milyar dolarla kabaca yıllık 380 milyar dolara ulaşacak. Dave Jones’un enerji düşünce kuruluşu Ember’dan yaptığı açıklamada, “Güneş, tüm ekonominin hızla dekarbonizasyonu için sahip olduğumuz en büyük araç olarak ortaya çıkıyor” dedi. Ancak dikkat çeken bir ironi var: dünyanın en güneşli yerlerinin güneş yatırımı seviyeleri en düşük olanlar arasında.

Bu enerji değişimi, son birkaç yılda gördüğümüzle aynı doğrultuda ilerlerse, IEA’nın başkanı Fatih Birol’a göre çok farklı bir enerji sistemine tanıklık edeceğiz. Ve evet, bu küresel ısınma konusundaki 1,5°C hedefine ulaşmamızı mümkün kılacak. Fatih Birol, bu dramatik değişimi vurgulayarak, “Verilerle her gün uğraşan bir adam olarak bu, benim için çarpıcı” diyor.

Bir anda ne oldu da güneş enerjisi bu kadar popüler hale geldi? Birkaç etken var. Öncelikle, Covid-19 pandemisi sonrasında ekonomik büyümenin güçlü bir şekilde toparlanması var. Ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’yı tam anlamıyla işgal etmesinin ardından enerji güvenliği ve fiyat dalgalanması konusundaki endişeler de bu değişime katkıda bulundu.

Güneş enerjisi şimdi “global enerji yatırımlarının yıldızı”. 2013’te petrol üretimine 636 milyar dolar harcanırken, güneş enerjisine sadece 127 milyar dolar harcandı. Ama 2023’te tablo tamamen değişecek: güneş enerjisi 382 milyar dolara, petrol üretimi ise 371 milyar dolara ulaşacak. Güneş, petrolün tahtını sallıyor!

Ancak bu enerji devrimi, sadece gelişmiş ülkelerle sınırlı değil. Fatih Birol, bu momentumun korunması için G7 liderlerine, temiz enerji harcamalarının daha fazla gelişmekte olan ülkelere genişletilmesi gerektiğini belirtiyor.

Güneş enerjisinin yükselişi, hâlâ fosil yakıt üretimine büyük yatırım yapan petrol ve gaz endüstrisini de etkiliyor. IEA’nın analizine göre, petrol ve gaz endüstrisinin düşük emisyonlu enerji kaynaklarına yaptığı toplam yatırım, fosil yakıt üretimine yapılan toplam yatırımın sadece %5’ini oluşturuyor. Fatih Birol, petrol şirketlerinin iklim değişikliği konusundaki endişelerini yatırımlarına yansıtmalarını umduğunu belirtiyor.

Sonuç olarak, güneş enerjisi modern zamanların süper kahramanı olarak ortaya çıkıyor. Bu, hem doğa için hem de dünya ekonomisi için büyük bir zafer. Güneş, parlak bir yarınlara doğru yükseliyor!

Hüseyin Özgökçe
Hüseyin Özgökçehttps://www.linkedin.com/in/hüseyin-özgökçe
İstanbul Ticaret Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Başlattığım drone girişimim (Aeneas IndTech) ve IoT Türkiye'de geliştirdiğim projenin yanı sıra kalan zamanlarımda edindiğim yenilikçi ve ilgi çekici bilgileri paylaşmaktan da zevk alıyorum. Bunun için yazarlıktan daha güzel bir yol olamazdı. Haksız mıyım?
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler