Cumartesi, Şubat 24, 2024

Bir Başka Dünya NanoTeknoloji

Merhabalar…

Bugün yeni bir başlık altında toplanacağız. Başlığımızın adı İnternet of Nano Things. İlgilenilmesi ve üzerine konuşulması gereken ileride küçük nesnelerle büyük işler başaracağımız bir konu. Bu başlık altında her hafta yayınlanan yazılar ve araştırmalar ile her geçen vakit daha derine ineceğiz.

Size ilk başta Nanoteknoloji’den  bahsetmek isterim. Nano Yunancadan gelen cüce kelimesinin karşılığıdır. Ölçüt olarak nanometre kullanılır. Nanometre, metrenin milyarda birini (1nm =1/1000000000 m) ifade etmektedir. Nano ile atom ve molekülleri, nicem (kuantum) fiziğinin verdiği olanaklar doğrultusunda düzenlememizi sağlar. Bir toplu iğne ucu kadar eklediğimiz Nanoteknoloji ürünleri kanser hücrelerini, enfeksiyonları, damar tıkanıklıklarını ve yaşlılığı bile giderebilecek tıbbi olanaklar sağlayacak.

Nanoteknoloji’nin babası olarak bilinen Richard  Feynman, ilk kez 1959 yılında California Institute Of Technology’de verdiği “There is a plenty of room at thebottom!”  başlıklı ünlü konuşmasında Nanoteknoloji hakkında zamanının çok ilerisinde yorumlarda bulunmuştur.

Richard Feynman

Feynman,  meşhur konuşmasında bütün ‘’ Brittanica Ansiklopedisi ’’nin bir toplu iğnenin başına sığdırılabileceğinden ve bir inç’in 64’de birinden büyük olmayan motorlar yapılabileceğinden bahsetmiştir. ‘’ Toplu iğnenin ucu bir inçin 16’da biridir. Bu alan 25 bin defa büyütülürse bir ansiklopedinin sayfaları kadar olacaktır. 25 bin defa küçültülen ansiklopedi yazısı sonucu oluşacak küçük  beneklerin çapı 8 nanometre boyutunda olur ve bu her beneğin altına 1000 atomluk yer olacaktır. Bu benekler fotogravür işleminin gerektirdiği büyüklüğe ayarlanabilir.‘’ açıklamasında bulunmuştur.

Kısaca giriş yaptığımız Nanoteknoloji konusuna ilerleyen günlerde daha fazla bilgi edineceğiz. Yeni bir atılım olan İnternet of Things konusundan sonra Internet of Nano Things konusu gündeme gelmiş ve birçok gelişmeyi bize vaat etmiştir. Atomlarla olan ilişkimizin artması ile onlara yazılım ve yapay zekayla yapılabilecek, sağlık alanında, askeri ve eğlence vs. alanındaki gelişmeler akıllara geliyor. Sizde bir daha ki yazımıza kadar hangi alanlarda oluşacak gelişmeler olabileceğini düşünebilirsiniz. Biz de haftaya olmuş ve olabilecek gelişmelerden bahsedeceğiz…

Ali Mesut DEMİR

RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler