Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiIoT Odaklı Uydu Hizmetleri İçin Küresel Pazar 2025'te 5,9 Milyar Dolara Çıkacak

IoT Odaklı Uydu Hizmetleri İçin Küresel Pazar 2025’te 5,9 Milyar Dolara Çıkacak

Son teknoloji bağlantı donanımına ve yıllık ücretlendirme birimlerine odaklanan IoT odaklı uydu hizmetleri pazarı, 2021-2022 döneminde harekete geçtik sonra 2025 yılında 5.9 milyar dolara yükselecek.

Yerleşik uydu sağlayıcıları, daha küçük uydu teknolojilerindeki son gelişmelerden yararlanan yeni bir girişim dalgasıyla baskı altına alınacak, ancak bu yeni girenlerin birçoğu daha büyük ve yerleşik rakipleri tarafından vurulacak veya absorbe edilecek.

Lansman teknolojilerindeki gelişmeler ve uyduların kendilerinin şu anda sadece 10 kg ağırlığında ve iki ayakkabı kutusundan daha büyük olmayan Low Earth Orbit (LEO) tasarımları sayesinde bu piyasaya girmenin maliyeti birkaç yıl öncesine göre çok daha düşük. LEO ağları, son cihazlar için daha düşük güç tüketimi sağlayabilir ve daha fazla müşteri veya finansman bulundukça genişleyerek modüler bir şekilde dağıtılabilirler.

Karasal LPWAN ağları ele alınırken, en coşkulu pazarlamacılar tarafından ilk vaat edilen ayak izlerini elde etmediler. Nanoselit pazarlamanın çoğu aynı şekilde eleştirilebilir olsa da, dünyanın LPWAN kapsama alanı olmayan ancak bu düşük maliyetli uydu ağlarından faydalanabilecek geniş bir alanı var.

Görevdeki uydu sağlayıcıları için, IoT odaklı müşteriler, özellikle gittikçe kesik boğaz genişbant ve yayın uydu pazarında marjlarını iyileştirmenin iyi bir yolu olabilir. Nano uydu girişimleri için bunlar, mevcut uydu şebekesi operatörlerinin yaşadığı capex yükü seviyesinin yakınında hiçbir yerde çalışmak zorunda olmayan şirketler için oldukça kazançlı bir fırsat.

Bununla birlikte, Riot Research’ün son piyasa tahminine göre, cihaz başına daha yüksek donanım ve bağlantı gelirine rağmen, bu pazar hala karasal LPWAN pazarından yaklaşık 3 kat daha küçük. İlgili endüstrilerden bazıları LPWAN ile örtüşürken, bu uydu cihazları, son cihazın güç tüketimi için çok daha iyi toleransları ve ödenekleri olan kullanım durumları nedeniyle LPWAN dağıtımlarıyla doğrudan rekabet etmeyeceklerdir.

2025’te ReThink, dünya çapında kullanılan ve %40’ın altındaki bir CAGR’da büyüyen 30.3 milyon ton Satellite IoT cihazı olmasını bekliyor. ReThink, kısmen Uydu IoT bağlantısı için karasal rakiplerin yayılması ve küresel uydu olanlar için alternatif olarak kullanılabilecek sabit ve yerel ağlardaki iyileştirmeler nedeniyle, bu büyümenin yaklaşık 2027’de ivmesini kaybetmesini bekliyor.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler