Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaYapay Zeka ve Robotlar İşimizi Elimizden Alırlar mı?

Yapay Zeka ve Robotlar İşimizi Elimizden Alırlar mı?

Yapay zeka(AI), robotlar ve Nesnelerin İnterneti(IoT) deyince akla gelen ilk soru olan robotların işimizi ele geçirmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Kesin cevabı bilemiyoruz fakat eldeki verilerle bir analiz yaparak sonuca yaklaşabiliriz.

Dünyamız giderek yaşlanıyor, öyle ki 2020 yılına gelindiğinde insanlık tarihinde ilk kez 65 yaş üstü nüfus, 5 yaşından küçük çocukların nüfusunu geçecek. 2100 yılına gelindiğinde durum daha da vahimleşiyor. İnsanlığın varlığını devam ettirebilmesi için gerekli iş gücünü sağlayabilmek 65 yaşın üstündeki insanların en az %25’inin çalışmaya devam etmesi ile mümkün olacak.

Her geçen gün daha fazla insan şehirlerde yaşamaya başlıyor. 2050 yılına gelindiğinde dünyada insanların %70’inin şehirlerde yaşaması bekleniyor. Bu da üreten bir toplumdan daha fazla tüketen bir topluluğa dönüşeceğimizi gösteriyor.

Dünya Bankasının araştırmalarına göre 2000 yılından başlayarak çalışan nüfus hızla düşmeye başladı, diğer taraftan üretkenlik analizlerine bakıldığında da ciddi bir düşüş görülüyor. Bu yetmezmiş gibi gelişmiş ülkelerin nüfusu incelendiğinde, gelişmekte olan ve geri kalmış ülkelerin nüfuslarına göre çok daha düşük haftalık çalışma saatlerine karşılık delicesine bir tüketim çılgınlığı içinde olmaları düşüşü ivmelendiriyor.

Ne yaparsak bu değişimden kazançlı olarak çıkarız?

Dünyada üretilen bilgi çok hızlı bir şekilde artıyor, şuan dünya üzerinde üretilmiş olan toplam bilginin %90’ı son 3 yılda üretildi. Özellikle akıllı cihazların hayatın her alanında kullanılır hale gelmesi, Nesnelerin İnterneti(IoT) teknolojisinin yaygınlaşması, internete bağlı cihazların sayısının her geçen gün artması ve veriye erişimin çok daha kolay hale gelmesi üretilen bilgiyi inanılmaz bir hızla artırdı ancak bugün üretilen toplam bilginin sadece %1’i analiz ediliyor. Yapay Zeka(AI) teknolojileri sayesinde üretilen bilgiyi analiz ederek katma değerli hale getirmek mümkün. Araştırmalara göre 2050 yılına gelindiğinde üretilen bilginin %40 Yapay Zeka(AI) ile analiz edilir hale gelecek, bu sayı 2100 yılına gelindiğinde %85’e ulaşacak. Öyleyse bu alanda kendimizi geliştirmenin şart olduğunu bilmeliyiz.

Sonuç olarak bazı işleri robotların ele alacağı kesin, daha şimdiden bazılarımızın evlerini robotlar süpürmeye başlamadı mı? Bu konuda yapacak bir şeyimiz yok ve olmamalı da, insanlık teknolojide ilerledikçe bu hep öyle oldu, düşük seviyeleri işlerden elimizi, ayağımızı çektik. Önemli olan yeni fırsatları gözlemleyip o alanlarda gelişebilmek. Yapay Zeka(AI)’nın geleceği noktayı ve başarısını belirlemek bizlerin elinde.

Yazı Onur Turan’ın gönderisinden alınarak oluşturulmuştur.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler