Internet of Things

Nesnelerin Yapay Zekası

Basitçe söylemek gerekirse, AIoT AI ve IoT’nin yakınlaşmasını temsil eder. Bu yakınlaşma, çok çeşitli endüstri alanları boyunca geniş bir yelpazedeki problemleri çözme becerisine sahip gittikçe artış gösterecek “düşünme” ağlarına ve sistemlerine yol açacaktır.

AIoT’yu içeren erken çözümlerin çoğu, son kullanıcıların perakende satış aletleri gibi ürünlerle etkileşime girmesine yardımcı olmak için bilişsel zekayı kullanan tüketici ürünleri ile ilgilidir. Örneğin, Sharp gibi önde gelen satıcılar, cihazların insanlarla, tercih edilen pişirme süreleri ve kalori ayarları gibi şeyler hakkında iletişim kurduğu “Akıllı Mutfak” gibi AIoT özellikli tüketici ürünleri geliştiriyorlar.Kullanıcı-arayüz bileşeni İnsan-AI etkileşimi için önemli olduğundan, Sharp, bu ürünleri çeşitli akıllı hoparlörler ve sanal kişisel asistan ürünleriyle uyumlu hale getirmek için üreticilerle işbirliği yapacaklarını belirtti.

İlk AIoT pazar çözümleri oldukça monolitik olsa da, işletmelerde ve endüstrilerde AIoT pazar entegrasyonunun nihayetinde daha sofistike ve değerli iş dünyası ve sektörler arası çözümlere yol açacağı tahmin edilmektedir. Bu çözümler, büyük ölçüde iyileştirilmiş analitik ve karar verme süreçleriyle, sistem ve ağ işlemlerinin optimize edilmesine ve ayrıca endüstri verilerinden değer elde edilmesine odaklanacaktır.

IoT ağları her büyük endüstri alanlarında çoğaldıkça, gittikçe artan miktarda yapılandırılmamış makine verisi olacaktır. AI, veri pazarlamacılığı ve IoT platformlarının bu pazar segmentlerinin her birine verileri üzerinden değer sağlama yeteneğini geliştirir. IoT ve veri analitiklerinde karar vermek için AI’nın kullanılması, özellikle gelişmiş bilgisayar ağları ile bağlantılı akış verileri ve gerçek zamanlı analitik alanında etkili karar alma için çok önemli olacaktır.

Ceyhan Turnalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close