Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaDijital DönüşümPerakende Pazarında IoT

Perakende Pazarında IoT

Bağlı teknoloji, operasyonları iyileştirmek için kaldıraçlı olabilecek verileri üretmek için perakende alanını yeniden şekillendiriyor. Akıllı cihazların benimsenmesinin müşterilerin alışveriş süresini kısaltması bekleniyor. Perakendeciler, mağaza içi deneyimini geliştirmek için akıllı cihazlarla bağlantı kurmanın gelişmiş yollarını keşfetmek için yavaş yavaş gelişiyor. Tüketici elektroniği ve ev geliştirme sektörlerinde, perakendeciler bağlı cihazların satışlarını artırıyor ve yeni gelir akışları yaratmak için operasyonlarını genişletiyorlar.

 

Gelişmelerden biri, müşterilerle doğrudan etkileşimde bulunmak için kullanılan konum tabanlı işaret teknolojisinin benimsenmesini içerir. İşaretler, sinyali bağlı nesnelere iletmek için Düşük Enerjili Bluetooth (BLE) teknolojisini kullanan, küçük, pille çalışan cihazlardır. Müşterilere taşınabilir ürünlerinde ilgili ürün bilgilerini yayınlamak için mağazaların içine çok sayıda işaret yerleştirilmiştir. Örneğin, Hudson’s Bay ve Lord & Taylor gibi markalar, müşterilere kişiselleştirilmiş promosyonlar sunmak için Apple’ın iBeacon teknolojisini kullandı.

Perakendeciler, operasyonel verimliliği artırmak için bu etkileşimlerle toplanan çok miktarda veriden yararlanıyor. IoT sensörlerinin tüketicinin mağaza içindeki yolunu takip etmesinde kullanılması, mal yerleştirme stratejisini geliştiriyor. Örneğin, Hugo Boss, kıyafet bölümünde kurulu olan ısı sensörleri sayesinde müşteri hareketlerini takip ediyor. Tüketici yolunun izlenmesi perakendecilerin yüksek trafik alanlarındaki premium ürünlerin yerleşimini yönetmelerine yardımcı olur.

Bağlı ürünler ve cihazlar, tedarik zinciri, lojistik ve envanter yönetimi gibi mağaza operasyonlarını optimize etmek için perakendecilere geniş fırsatlar sunar. IoT cihazları, mağaza operasyonlarını daha da iyileştirmek ve böylece maliyetleri düşürmek için tedarik zincirine entegre edilmiştir. Örneğin, RFID etiketleri ve okuyucular envanter takibinin hassasiyetini arttırmaktadır. IoT özellikli sensörler, mağaza yöneticilerine düşük maliyetli enerji kullanımları için sıcaklık ve aydınlatma kontrolünü izleme konusunda yardımcı olur. Bu bağlantılı platformlar, perakendecilere fayda kullanımı, tüketim eğilimleri ve tüketici davranışı ile ilgili potansiyel bilgi üretmek için doğrudan bir kanal sunar.

Azalan maliyet, perakende IoT pazarının büyümesine yol açıyor. Cihazlar ve ağ seviyeleri arasındaki mimari benzerlikler, IoT’nin devam etmekte olan gelişmelerden faydalandığı için azalan maliyete katkıda bulunuyor. Akıllı telefonların işlevselliğindeki gelişmeler, rekabetteki artış ve yüksek hacimli kullanım, değer zinciri boyunca fiyatları önemli ölçüde azaltmıştır.

 

Yazar : Metin Can Ayar

Metin Can Ayar
Metin Can Ayar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler