Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaAkıllı EvlerGörüntü Sensörü Ev Güvenliğinizi Nasıl Değiştirecek?

Görüntü Sensörü Ev Güvenliğinizi Nasıl Değiştirecek?

Görüntü Sensörü Nedir?

Bir görüntü sensörüyle, hareket algılamayı kamera ile birleştiren bir koruma cihazınız vardır. Farklı şirketler tarafından üretilen görüntü kamera sensörlerini bulabilir ve bu üreticilerin modelleri farklı olabilir, bu yüzden bazı özellikler satın aldığınız sensöre bağlı olarak değişebilir. Bununla birlikte, en iyi görüntü sensörleri kablosuz iletişim, gece görüş LED flaş ve yüksek çözünürlüklü görüntü yakalama gibi özelliklere sahiptir.

Bir görüntü hareket sensörü, kapsadığı alandaki eylemi tespit etmek için Pasif Kızılötesi (PIR) kullanarak çalışır. Eylem algılandığında, hareket sensörü kameranın, cihazın önünde olanın bir görüntüsünü çekmesi için tetikler.

Bu, geleneksel hareket algılayıcısındaki bir gelişmedir, çünkü kullanıcıya ve alarm paneline daha fazla bilgi sağlar. Cihazın çalışma alanında sadece bir şeylerin olduğunu bilmek yerine, sensör görüntüsü, kullanıcının etkinliğin dikkatini gerektiren bir şey olup olmadığını görebilmesi için bir görüntü sunar.

Yanlış alarmlara bağlı sorunlarda, bir görüntü kablosuz sensörü bazı önemli avantajlar sağlayabilir. Neler olduğunu görebildiğiniz zaman, polisi yanlış alarm için mi yoksa cihazı tetikleyen bir evcil hayvan için mi çağırdığınız konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Etkinliğin bir resmiyle, neler olduğunu görebilir ve bilinçli bir karar verebilirsiniz.

Artık bir görüntü sensörünün ne olduğunu bildiğinize göre, akıllı ev güvenlik sisteminize bağlı bu cihazlardan birine sahip olduğunuzda yapabileceğiniz bazı şeylere bir göz atalım.

Tetiklenen Uyarılar

Bir kamera sensörü kullanmanın temel avantajlarından biri, akıllı telefon veya tablet gibi bir cihaza tetiklenmiş uyarılar göndermek üzere ayarlanabilmesidir. Bu uyarılar önemli olabilir çünkü evinizdeki aktiviteyi izlemenize yardımcı olabilirler ve yanıt vermeyen normal olaylar ile polisin veya acil servislerin dikkatini gerektirebilecek olaylar arasındaki farkı söylemenize yardımcı olabilirler.

Bu uyarıları ayarlamanın ilk ve en yaygın yolu, sistemin kurulduğu ve PIR’nin etkinliği algıladığı zaman görüntüsünü çekmesidir. Bunun ötesinde, diğer cihazlardaki etkinlik için size bir fotoğraf göndermek üzere uyarılar da ayarlayabilirsiniz. Örnek olarak, ön kapınız açıldığında veya birileri alarm sistemini devre dışı bıraktığında görüntü çekmek için programlanabilir.

 Evden gözlerinizi ayırmayın

Alarm sisteminize bir görüntü algılama sensörü takmanın bir başka avantajı da, evinizde herhangi bir zamanda ne olduğunu görmek için kullanılabilmesidir. Görüntü sensörü, alarm sisteminize bağlı olduğundan, evde neler olup bittiğini bilmek istediğiniz zaman cihaza erişebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

Cornerstone Protection tarafından kurulan güvenlik alarm sistemleri ile, bir görüntü hareket sensörü kamerasını etkinleştirme işlemi basittir. Telefonunuzdaki bağlı uygulamayı açın, gözetim sistemi kontrol paneline gidin ve erişmek istediğiniz kamera donatılar sensörünü seçin. Cihaz daha sonra görmeniz için bir görüntü çeker.

Alarm etkinliği

Hareket algılayıcıları alarm durumunda bile daha değerli olabilir. Sistem bir izinsiz giriş veya yangın tespit ederse, fotoğraf çekmeye ve gerçek zamanlı olarak size göndermeye başlayabilir. Bu görüntüler sizi sorundan haberdar etmeye yardımcı olabilir ve mülkünüzde bir suç olması halinde delil olarak da kullanılabilir.

Alarm sisteminizde hücresel iletişim varsa, elektrik kesilirse veya telefon hattı kesilirse çalışmaya devam etmekten endişe duymanıza bile gerek kalmaz. Bir kablosuz algılayıcı bir bataryayla çalışır ve panelde bir batarya yedeği olmalıdır. Elektrik veya sabit hat bağlantınız olup olmadığına bakılmaksızın, hareket sensörü görüntüsü fotoğraf çekmeye devam edecek ve panel bilgi aktarmaya devam edecektir.

Akıllı Ev Özellikleri

Dijital sensörler koruma ve izleme etkinliği için mükemmeldir, ancak ev otomasyon özelliklerini destekleyen akıllı bir ev kablosuz sistemine bağlı olduklarında çok daha fazlasını yapabilirler. Akıllı ev sistemiyle, görüntü hareket sensörünüz çok çeşitli kullanışlıları olabilir.

Bir örnek, gecenin ortasında uyandığınızda size ışık sağlamak için olabilir. Koridoru kaplayan akıllı ışıklarınız ve akıllı sensörleriniz varsa, sistemi gece etkinliklerini algıladığında koridor ışıklarını açacak şekilde programlayabilirsiniz.

Kablosuz alarm sensörü

Akıllı ışıklar için başka bir seçenek olarak, sistemi verandada gece aktivitesini algıladığında veranda ışığını açmak üzere programlayabilirsiniz. Bu, eve geç gelmeniz durumunda size yalnızca daha iyi aydınlatma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hırsızlar için caydırıcı olabilir.

Kablosuz sensörler, herhangi bir alarm sistemine mükemmel bir katkı olabilir. Tetiklenmiş uyarılar ve istediğiniz zaman evinizi kontrol etme yeteneği gibi özelliklerle, görüntü algılayıcı alarm servislerini iyileştirebilir ve size gönül rahatlığı sağlayabilir.

 

Yazar : Metin Can Ayar

Metin Can Ayar
Metin Can Ayar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler