Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYerli Otomobil Görücüye Çıktı

Yerli Otomobil Görücüye Çıktı

Türkiye’nin günlerdir merakla beklediği yerli otomobilin tanıtımı resmi olarak yapıldı. 2’si SUV biri Sedan olmak üzere 3 elektrikli model kamuoyuna sunuldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) geliştirdiği yerli otomobile yönelik ilk görüntüler geçtiğimiz günlerde paylaşılmıştı. Ayrıca TOGG’un resmi Twitter hesabından da yerli otomobil ile alakalı çeşitli fotoğraflar ve video paylaşımı yapılmıştı. 58 yıl önce dönemin Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in emri ile üretilen ilk yerli otomobil olan Devrim Arabası, Eskişehir’den Gebze’ye getirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla yerli otomobil tanıtıldı. Gebze Bilişim Vadisi’nde “Yeni Lige Yolculuk” sloganı ile görücüye çıktı. Yerli elektrikli otomobil, 2018 yılında BMC, Anadolu Grubu, Kök Grubu, Zorlu, Turkcell ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin bir araya gelerek kurduğu TOGG (Türkiye Otomobil Girişim Grubu) tarafından üretildi. Yerli aracın tanıtımını TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş yaptı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Mehmet Gürcan Karakaş, son olarak Bosch’un Almanya’daki fabrikasında yenileme pazarlarından sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak görev yapıyordu.

Gürcan Karakaş yerli otomobil hakkında bugün Gebze’de şunları söyledi: “Türkiye’nin özlemini gidermek amacıyla çıktığımız yolda önce kendimize sonra sizlere, otomobilden daha fazlasını yapmak üzere söz verdik. Bugün sizlere geldiğimiz noktayı anlatmak, otomobilimizi tanıtmak ve otomobilden daha fazlasını ifade etmek istiyoruz.

Artık nesnelerin internetiyle bağlantılı otomobillerin olduğu bir dünyadan bahsediyoruz. Şehirlerimiz, evlerimiz, fabrikalarımız akıllandıkça otomobillerimiz bir yaşam alanına, her birinin iç içe girdiği bir alana dönüşüyoruz. Bu nedenle biz diyoruz ki, doğru zamanda yola çıktık. Bize soruldu ‘geç kalmadınız mı?’

Artık eskiden olduğu gibi büyükler değil, çevik olan, yaratıcı olan, işbirlikçi olan ve kullanıcıyı faaliyetlerin merkezine koyan şirketler, organizasyonlar başarılı olabiliyor. Peki, etrafımızda kimlerle çalıştığımıza değinmek istiyorum. Biz aylardır Türkiye’deki yan sanayi ve tedarikçilerle beraber başlıyoruz. Peki, otomobili yaptık, şarj altyapısı ne durumda? Bu konuda bakanlıklarımızla ortak çalışıyoruz. 2022 yılında şarj altyapı ünitelerinin çözüleceğine inanıyoruz.

Marka isimlendirmesini önümüzdeki senelerde yapacağız. Ürünümüze baktığımızda 200 beygir ve 400 beygir iki alternatif olacak. 500 km menzil ve hızlı şarj ile 30 dakikanın altında şarj imkânı sağlıyoruz. Akıllı bağlantı, internet üzerinden güncelleme; otomobilimizde standart olarak sunulacak. Otonom seviyesine hazır bir teknolojiyle yola çıkıyoruz. En çok önemsediğimiz konulardan birisi sürüş güvenliği. Her türlü ön görüleri düşünerek ve ürün geliştirme sürecini kısaltacak şekilde ilerliyoruz. Aracın holografik asistanı var.”

Teknik Özellikleri

Yerli otomobil gelişmiş batarya yönetim sistemlerinin bulunduğu uzun ömürlü bir bataryaya sahip. Bununla birlikte Hızlı şarj özelliğine sahip olan araç 30 dakika içerisinde %80’e kadar şarj edilebiliyor. 300 km’lik ve 500 km’lik iki farklı menzil öngörüsü var. 1880 mm yükseklik ve 2.890 mm uzunluğunda aks mesafesi bulunan araç oldukça geniş iç hacme sahip. Sürekli merkeze bağlı olacak ve sistem güncellemeleri sürücünün haberi bile olmadan giderilecek. Ayrıca bir kaza anında ya da bakım ve parça değişimi gerektiren arıza durumlarında ise sistem, direkt olarak bakım merkezi ile iletişime geçebilecek.

Yerli otomobil otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Aracın önüne engel çıktığı zaman otomobil kendiliğinden durup kalkabilecek. Sürücü ister ise normal seyir halinde direksiyonu bırakabilecek. Bunlara ek olarak yerli otomobilde Holografik Asistan teknolojisi de geliştirildi. Bu teknolojiyle yol detayları, tümsekler, engebeler sürücüye direkt olarak iletilebilecek. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilecek. Holografik Asistan teknolojisi bilindiği kadarıyla dünyada ilk kez kullanılıyor. Ayrıca aracın sahip olduğu başka özellikler ise; Mavi LED iç aydınlatma ışıkları, 10 inç ve üstü ebatlı geniş dokunmatik bilgi ekranı, geniş ve rahat okunaklı gösterge tablosu ve ikinci bilgi ekranı, kapı içlerine yerleştirilmiş geniş hoparlör ve gelişmiş müzik sistemi…

26 Aralık 2019 tarihinde yayımlanan ve 1945 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre yerli otomobilin yatırım yerinin Bursa ili, başlangıç tarihinin 30 Ekim 2019 ve yatırım süresinin başlangıç tarihinden itibaren 13 yıl, yatırım konusunun ise elektrikli otomobil üretimi olduğu açıklandı. Öngörülen toplam yatırım tutarının 22 milyar TL olduğu belirtildi. Elektrikli otomobil üretiminde 5 ayrı model olacağı ve planlanan yıllık üretim kapasitenin 175 bin adet olacağı da Karar’da yer aldı. Ayrıca, sıfırdan kurulacak üretim tesisinde 4 bin 323 kişinin çalışacağı ve 300 nitelikli personelin yer alacağı belirtildi. 1945 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre diğer önemli başlıklar ise şöyle:

  • Gümrük vergisi muafiyeti,
  • Vergi indirimi (vergi indirim oranı yüzde 100, yatırıma katkı oranı yüzde 100, yatırım katkı tutarının yatırım döneminde kullanılabilecek oranı yüzde 100),
  • Sigorta primi işveren hissesi desteği (azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl),
  • Gelir vergisi stopajı desteği (10 yıl),
  • Nitelikli personel desteği (azami 360 milyon TL),
  • Faiz ve/veya kar payı desteği (gerçekleşen sabit yatırım tutarının yüzde 13’ünü ve ödenen faiz ve/veya kar payının yüzde 80’ini geçmemek kaydıyla, her bir kredinin kullanım tarihinden itibaren 10 yıl),
  • Yatırım yeri tahsisi,
  • Alım garantisi.

Enes EREN

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler