Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsAkıllı Laboratuvarlar: IoT Araştırma ve Geliştirmede Devrim Yaratıyor

Akıllı Laboratuvarlar: IoT Araştırma ve Geliştirmede Devrim Yaratıyor

Teknolojik ilerleme ve bilimsel ilerleme her zaman el ele gitmiştir. Hem modern çağdaki bilim adamlarının verimliliğinden hem de doğal dünya hakkındaki bilgimizi genişletme arzusundan doğan sürekli keşif yapılan çağda yaşıyoruz. Her geçen gün, bilim adamları karmaşık organları başarıyla biyoprinting etmeye hastalıkları gen düzenleme ile iyileştirmeye ve öngörücü tıbbı mükemmelleştirmeye daha yakınlar. Toplu olarak bu atılımlar hayatımızın birçok yönünü önemli ölçüde değiştirme yeteneğine sahiptir. Ancak mevcut araştırma ortamı araştırmacı potansiyelini en üst düzeye çıkarmaz. Çözüm Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) uygulanmasıdır. Araştırma ve geliştirmenin yürütülmesine yeni bir verimlilik katmanı eklemek ve bizi akıllı laboratuvara ulaştırmak için laboratuvar ortamına IoT entegre etmek.

 

Mevcut Sistemle İlgili Sorun

Bilimsel büyüme, laboratuvarda bulunan bir dizi engel tarafından engellenir. Engeller, insan hataları, uyumluluk sorunları ya da sadece cihazlar ve araştırmacılar arasındaki iletişim eksikliği şeklinde ortaya çıkar.

Şu anda, bilim adamları makinelerden veri çıktısını manuel olarak kaydetme göreviyle meşgul, bu sadece zaman alıcı değil, aynı zamanda tüm insanlar zaman zaman hata yaptığında insan hatası riski taşıyor. Sıklıkla ortaya çıkan diğer konular, bir bilim insanı neyin kaydedileceği konusunda çok seçici olduğunda meydana gelebilecek veri kaybı ile ilgilidir; Bununla birlikte bazen bilim adamlarının el yazısı notları veya verileri çözememe sorunudur.

Her laboratuvarın karşılaştığı bu ortak sorunlar, hem ekipman hem de araştırmacılar arasında laboratuvardaki bağlantı eksikliği ile devam eder ve hiçbir şey bağlantı sorunlarını IoT’yi etkinleştiren bir sistemden daha iyi çözemez.

IoT ile İlgili Sorunların Üstesinden Gelme

IoT’nin laboratuvara uygulanmasının temel amacı, deneyler yürütmek ve araştırma verilerini toplamak için daha etkili bir yol elde etmektir. IoT özellikli cihazların uygulanması laboratuvarın tüm unsurlarının bağlanmasını kolaylaştıracaktır. Bu teknoloji ile makine çıktısı doğrudan dijital bir formata aktarılabilir, bu da insan hatası riskini ortadan kaldırmanın yanı sıra zaman ve çabadan tasarruf sağlar.

IoT özellikli bir laboratuvar, araştırmacı tarafından harici olarak kontrol edilebilecek ve internet bağlantısı olan her yerden erişilebilen bulut veya yerel sunucuya bağlı tüm cihazları görecektir. Merkezi bir sisteme bağlı birkaç cihaz ve sensörle bilim adamları deneylerini gereksiz engeller veya hata ile ilgili komplikasyonlar olmadan daha verimli bir şekilde gerçekleştirebileceklerdir.

IoT’yi laboratuvara entegre etmenin bir başka yöntemi, laboratuvardaki  mevcut makineleri internete bağlayan ve sadece mevcut cihazları kontrol etme ve izleme yeteneğini değil aynı zamanda ortak botlar gibi otomatik cihazları yönetme kabiliyetini de içeren  laboratuvar yürütme sistemidir.

Benimseme

Henüz küçük bir başlangıç olmasına rağmen IoT’nin laboratuvarda benimsenmesi, özellikle küresel bir pazarda rekabet etme ihtiyacı nedeniyle, özellikle araştırma ve geliştirme endüstrisinde taleplerde önemli bir artış görmüştür.

Bu talep, dijital çözümlere toplumsal kayma ve verilere daha fazla erişimin vurgulanmasıyla birlikte artmıştır. IoT’nin laboratuvara uygulanmasıyla deneyler daha kolay gerçekleştirilir, veriler daha doğru bir şekilde belgelenir ve araştırmalar daha erişilebilir hale gelir. Dijital dünya fizikselle birleştikçe dijital çözümlere olanak veren IoT’nin araştırma ve geliştirmede popülerlik kazanması şaşırtıcı değil.

IoT, Laboratuvarların geleceği olan akıllı laboratuvara ulaşmak için gerekli olan önemli bir bileşendir.

 

“Akıllı Laboratuvar” Kavramı

Şimdiye kadar muhtemelen akıllı evleri ve şehirleri duymuşsunuzdur. Bu kavramlara benzer şekilde akıllı laboratuvar, laboratuvar cihazlarının ve makinelerinin internete bağlanmasını içerir.

Eklenen bağlantı ile bir araştırmacı tüm laboratuvar cihazlarını harici olarak kontrol edebilecek ve bir deneyi daha hızlı ve daha hassas bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Akıllı laboratuvar sistemi, deney prosedürlerini kolaylaştırmak için ek makine öğrenimi ve AI teknolojisi ile daha kolay veri dokümantasyonu da sağlar. Bu şekilde, laboratuvardaki her aracı sadece araştırmacıya değil, aynı zamanda aralarında da birleştirerek makinelerin deney sonuçlarını tahmin edebileceği ve deney hipotezleri üretebileceği gerçekten akıllı, üretken bir ortam yaratıyor.

Laboratuvarın temel görevlerine insan müdahalesinin azaltılmasıyla araştırmacılar tezgah çalışmasına daha fazla zaman ayırabilirler. Bu durum, deney yöntemlerini kolaylaştıracak ve veriler dijital olduğu ve bulutta depolandığı için hiçbir bilimsel araştırmanın kaybolmamasını sağlayacaktır.

 

Gelecek ne gösteriyor?

Laboratuvar ortamının doğası, onu IoT uygulaması için mükemmel bir yer yapan şeydir. Hassasiyet, verimlilik ve uygunluğa vurgu yaparak IoT özellikli cihazların getirdiği ek üretkenlikle keşif verimi önemli ölçüde artabilir.

Bilim, araştırmanın erişilebilir ve uyumlu olmasını sağlamak için sıkı bir dizi önlem ve yönetmelik tarafından yönetildiğinden, (örneğin araştırmanın bitirilebilir, erişilebilir, birlikte çalışabilir ve tekrarlanabilir olmasını sağlar), araştırmacılar yeni laboratuvar cihazlarına ve makinelerine yatırım yapmadan bunu başarmak için yöntemler arıyorlar.

Özellikle, laboratuvar envanter yönetim sistemi veya elektronik laboratuvar defteri gibi araştırma verilerinin saklanması ve dokümantasyonu için merkezi bir platformu kolaylaştıran başka dijital çözümler de vardır. Akıllı laboratuvarlar, bilim adamları için anlaşılır bir çözüm olan yazılım, cihazlar ve laboratuvar ekiplerini birbirine bağlayacak. Bu yollarla IoT, gelecek yıllarda araştırma ve geliştirmenin yürütülme şeklini şekillendirecek.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler