Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaDijital DönüşümSiemens Wind Power IoT Teknolojisini Deniyor

Siemens Wind Power IoT Teknolojisini Deniyor

En büyük rüzgar türbini üreticilerinden biri olan Siemens Wind Power, sistemlerini entegre etmek için endüstriyel internet tabanlı çözümler ekleyerek IoT’nin gücünü iyi kullanmayı umuyor. Bu, türbinler içinde daha hızlı kontrole izin verecek ve tahmini bakım ve işletme teşhisi için kontrol merkezlerine asimile edecektir.

Firma, gücü optimize etmeyi, türbinlerin sağlığını izlemeyi ve çevrelerindeki alana tepki vermeyi umuyor – ve bu teknoloji, gerçek zamanlı olarak 500’e kadar rüzgar türbinine sahip bir rüzgar çiftliği dizisini kontrol edebildiği ve izleyebileceği anlamına geliyor.

Gerçek zamanlı iletişim, rüzgar çiftliğinin işleyişinin uzaktan izlenmesine ve sorun gidermesine olanak tanır, yani türbülans çiftlikten yönetilebilir ve türbülans sırasında rüzgar türbinleri duruma göre uyum sağlamaya çalışır.

Yanes, “Bireysel türbin davranışının öngörülebilirliği, tüm türbinlerin gerektiğinde çalışmaya hazır hale gelmesi için kilit önem taşıyor, bu da sahibi operatörler üzerinde önemli kısıtlamalar getiriyor. Türbin bileşenlerinin arızalanmasından kaçınılmalıdır. Açık deniz rüzgar çiftliklerinden sensörlerden ve sistemlerden gelen bilgiler, arızaları tespit etmek, teşhis etmek ve tahmin etmek için öngörüler sağlamak için anahtardır.” diyor.

Bu kadar büyük miktarda veriyi analiz etmek için, IoT bulut tabanlı bir platform veri depolamasına ve fiziksel ve veriye dayalı makine öğrenme modellerinin yürütülmesine izin verecek ve sonuçları kararları desteklemek için bir O&M platformuna sunacağı düşünülüyor.

Bilişim ve internette teknolojik ilerlemelerin geleceğin enerji üretiminde büyük rol oynayacağı açıktır. IoT, bir şirketin rüzgar türbinlerini ve sağlıklarını izlemesini sağlayarak türbinlerin ve yapılarının gerektiği gibi onarıldığı koşul tabanlı bir bakım programına geçmesine izin verebilir.

Bu hamle, toplam rüzgar enerjisi maliyetini düşürerek İşletme ve Bakım maliyetlerini düşürme fırsatı sunuyor.

Metin Can Ayar
Metin Can Ayar
İstanbul Bilgi Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler