Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEndüstri 4.0Endüstriyel IoT İle Fabrikaları Akıllı Hale Dönüştürmek

Endüstriyel IoT İle Fabrikaları Akıllı Hale Dönüştürmek

Nesnelerin İnterneti (IoT) üzerine tartışmalar çoğunlukla gündelik hayatımızı nasıl etkileyeceğiyle ilgili. Bir pizzanın drone ile tesliminden, ev ısıtmanızı telefonunuzdan açmaya kadar, akıllı, bağlı cihazlar son yıllarda yaygınlaşmıştır.

Yine de tüketicilerden uzak, IoT için belki de en kazançlı uygulamalardan biri imalat sanayindedir. Aslında, IoT, akıllı fabrikanın ortaya çıkmasıyla genellikle Endüstri 4.0 olarak adlandırılan en son endüstriyel devrimi başlattı: bağlı cihazların akıllı karar verme ortamını ve öngörücü, önleyici, kuralcı, proaktif, yani temel olarak özerk karar verme yeteneklerini oluşturmak için  Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) kullanması.

 

Üreticiler IIoT’den Nasıl Yararlanabilir?

Üreticiler, kalite kontrolünü iyileştirmek, operasyonel verimlilik elde etmek, müşteri deneyimini dönüştürmek ve daha fazlası için IoT’yi zaten kullanıyorlar. IoT kullanan üreticiler, yatırımlarının geri dönüşünü daha iyi ürün kalitesi şeklinde görüyor; daha yüksek operasyonel verimlilik ve güvenlik; daha iyi stok takibi; ve daha doğru talep tahmini. Bazı şirketler de müşteri deneyimini geliştirmek için teknolojiyi farklılaştırıcı olarak kullanıyor.

Ve bu tartışmasız sadece bir başlangıç. Önümüzdeki beş yıl içinde, sanayi şirketlerinin yüzde 85’inin tüm önemli iş bölümlerinde Endüstri 4.0 teknolojilerini uygulaması bekleniyor.

 

Ancak Bazı Engeller Var

 

Dijital inovasyonun değeri belirgin olmakla birlikte, yaygın olarak benimsenmesi yavaş olmuştur. Bu sayısız zorluktan kaynaklanıyor. Birçok kuruluş için en büyük zorluk mevcut yeteneklerdir. Dijital inovasyon girişimlerini planlamak ve yürütmek için dahili uzmanlığa sahip değillerdir. IT bütçeleri üzerindeki sürekli baskı ile kuruluşlar, hem bugünün önceliklerini yönetmeye hem de işlerini dönüştürmelerine yardımcı olmak için gereken yeteneğe yatırım yapmaya çalışıyorlar.

 

Eski teknoloji, üreticileri geride tutan bir başka faktördür. IoT’yi entegre etme planlarının bu tesislerde başlayabilmesi için öncelikle dijital hazırlığı sağlamak için ekipmanı yükseltmeleri gerekir. Maliyetleri ve getirileri azaltmanın acil hedefleri doğrultusunda, bazı imalat şirketleri teknoloji yatırımını ertelediler.

Bununla birlikte, IoT entegrasyonunun eksikliği mutlaka yatırım yapma isteksizliğinden kaynaklanmamaktadır. Kuruluşlar dijital inovasyonu sürdürecek, ancak bu projelerin çoğu başarısız oluyor. Cisco araştırmasına göre IoT girişimine başlayan şirketlerin yüzde 74’ü başarısız. Bu durum, projeler bütçeyi aştığında, dağıtım süreleri çok uzun sürdüğünde, eski platformlarda veya planlamada birlikte çalışabilirlik sorunları ortaya çıktığında ve kaynaklar uygun şekilde tahsis edilmediğinde ortaya çıkabilir.

 

Akıllı bir fabrikaya geçmek hızlı bir çözüm değildir. Güçlü bir IoT stratejisi uygulamak, zaman ve kaynak yatırımıdır. Nereden başlayacağınızı ve neyi çözeceğinizi bilmek, başarılı bir IoT yolculuğunun ilk adımıdır. Verilerle başlamak önemlidir. Çözmeye çalıştığınız şeyin hipotezini ortaya çıkarmak için olaya veri tabanlı bakmalısınız. Yenilik yapmak, test etmek ve öğrenmek için hızlı bir şekilde çalışmak üzere özel bir ekip seçmek bunun anahtarı olacaktır.

Teknolojinin hızlı evrimi bazıları için göz korkutucu olsa da teknoloji gelişmelerinin hızlı karmaşası, en son teknoloji daha yaygın hale geldikçe maliyetleri de düşürüyor. Bu, bazı robotlar ve diğer analiz yazılımları için geçerlidir. İlk sermaye yatırımlarını daha cazip hale getirir.

İşletmeler, dışarıdan yardım gerektiğinde de bunu fark etmelidir. IoT çözümlerinde uzmanlaşmış güvenilir bir iş ortağı bulmak, günlük operasyonlarınızda minimum kesintiyle planlama, dağıtım ve bakım işlemlerinde size yardımcı olabilir. Ve her büyük girişimde olduğu gibi uygun planlama önemlidir. İşletmenin tüm yönleriyle iletişim kurmak için zaman ayırmanız gerekir.

Akıllı Fabrikaya Yatırım Yapma Zamanı Neden Şimdi

Üreticiler, hızlandırılmış ürün döngülerini yanıtlamaya değişen pazar talepleri için ustaca çevikliğe ve parçalanmış pazarlara yön vermeye hazır olmalıdır. Bu nedenle, dijital dönüşüm artık bir istek listesi öğesi olmamalıdır – bu iş zorunludur. IoT’yi entegre etmek, operasyonel maliyetleri azaltarak, daha iyi ürünler üreterek, riskleri en aza indirerek, süreçleri optimize ederek ve sonuçta daha iyi müşteri deneyimleri yaratarak üreticilerin eğrinin önünde kalmasına yardımcı olabilir.

 

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler