Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaSağlıkSağlık Hizmetlerinde IoT Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Sağlık Hizmetlerinde IoT Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Nesnelerin İnterneti (IoT), yaşamın tüm alanlarında, özellikle sağlık sistemlerinde hızla popülerlik kazanıyor. IoT sağlık hizmetleri için ne anlama geliyor?

Aslında uygulamalar o kadar çeşitlidir ki, işte gerçek hayattan alınmış örneklerden sadece birkaçı:

 • Hekime kanser tedavisine verilen yanıtlar hakkında güncellemeler gönderen ve hastaneye yatmayı önleyebilen semptom izleme uygulamaları
 • Doktorları bulundukları yer hakkında bilgilendiren, hastane yönetimini değiştirme ihtiyaçları konusunda bilgilendiren ve personel performansını izleyen bağlantılı hastane ekipmanları
 • Aşıların doğru şekilde taşınmasını ve depolanmasını sağlayan uzaktan sıcaklık izleme
 • Hastalara ilacı hatırlatan sağlık hizmetleri çözümleri ve ilaç zamanında alınmamışsa bildirimi tetikleyen sindirilebilir sensörler
 • Diyabetliler için insülin dozu enjeksiyonunun süresini ve miktarını kaydeden ardından bu bilgiler ışığında öneri sunan Sürekli Glikoz Monitörleri (CGM) ve akıllı insülin kalemleri
 • Astım ve akciğer hastalığı olan kişilerin semptomlara neyin neden olduğunu anlamalarına ve alerjenleri tahmin etmelerine yardımcı olan bir uygulamaya bağlı akıllı inhalerler

Bu tür örnekler göz önüne alındığında, Nesnelerin İnterneti (IoT) daha akıllı ve daha güvenli bir yaşam sürmenin bir yolu olarak görülüyor ve tıbbi kurumlarda uygulanması son derece teşvik ediliyor. Bununla birlikte, sağlık hizmetlerinde dijital dönüşüm risksiz değildir. Eksileri hafifletirken artıları en üst düzeye çıkarmanın yollarını planlayabilmek için sağlık hizmetlerinde IoT sistemlerinin uygulanmasının tüm avantajlarını ve dezavantajlarını tartmak önemlidir.

IoT’nin Sağlık Hizmetlerinde Başlıca Avantajları

Teknoloji sağlık hizmetlerini daha etkili hale getirmeye ve sağlık hizmeti sağlayıcıları üzerindeki yükü hafifletmeye çalıştığından, sağlık hizmeti yazılım çözümlerinin genel önemini göz ardı etmek zordur. Bu, yaşlanan nüfus ve kronik hastalık sayısındaki artışa bakıldığında kritik öneme sahiptir.

Sağlık hizmetlerinde IoT uygulamasının ana avantajları:

 1. Uzaktan izleme: Bağlı IoT cihazları ve akıllı uyarılar aracılığıyla gerçek zamanlı uzaktan izleme, tıbbi bir acil durumda hastalıkları teşhis edebilir, hastalıkları tedavi edebilir ve hayat kurtarabilir .
 2. Önleme: Akıllı sensörler sağlık koşullarını, yaşam tarzı seçimlerini ve çevreyi analiz eder hastaların acil durumlarının ortaya çıkmasını azaltacak önleyici tedbirler önerir.
 3. Sağlık hizmetlerinin maliyetlerini azaltma: IoT, doktorlara ve hastanelere yapılan maliyetli ziyaretleri azaltır ve testleri daha ekonomik hale getirir.
 4. Tıbbi veri erişilebilirliği: Elektronik tıbbi kayıtların erişilebilirliği, hastaların kaliteli bakım almasına ve sağlık hizmeti sağlayıcılarının doğru tıbbi kararları almasına ve komplikasyonları önlemesine yardımcı olur.
 5. Geliştirilmiş tedavi yönetimi: IoT cihazları, ilaçların uygulanmasını ve tedaviye yanıtı izlemeye yardımcı olur ve tıbbi hatayı azaltır.
 6. İyileştirilmiş sağlık yönetimi: IoT cihazlarını kullanarak sağlık yetkilileri, ekipman ve personelin etkinliği hakkında değerli bilgiler edinebilir ve yenilikler önermek için kullanabilir.
 7. Araştırma: IoT cihazları büyük miktarda veri toplayabildiğinden ve analiz edebildiğinden, tıbbi araştırma amaçları için yüksek bir potansiyele sahiptir.

Sağlık Hizmetlerinde IoT: Zorluklar ve Riskler

Nesnelerin İnterneti sağlık hizmetlerine büyük fayda sağlayabilse de tam ölçekli uygulamadan önce ele alınması gereken büyük zorluklar vardır. Bağlı cihazların sağlık hizmetlerinde kullanılmasının riskleri ve dezavantajları aşağıdaki gibidir:

 1. Güvenlik ve gizlilik : Güvenlik ve gizlilik, sağlık hizmetleri izleme çözümlerinin ihlal veya saldırıya uğrama potansiyeline sahip olduğundan , kullanıcıların IoT teknolojisini tıbbi amaçlar için kullanmasını engelleyen önemli bir endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Hastanın sağlığı ve yeri hakkında hassas bilgilerin sızması ve sensör verileriyle oynamak, IoT’nin faydalarına karşı koyacak ciddi sonuçlar doğurabilir.
 2. Arıza riski : Donanımdaki arıza veya hatalar ve hatta elektrik kesintisi, sensörlerin ve bağlı ekipmanın performansını etkileyerek sağlık hizmetlerini riske sokabilir. Ayrıca zamanlanmış bir yazılım güncellemesini atlamak, bir doktor muayenesini atlamaktan daha da tehlikeli olabilir.
 3. Entegrasyon : IoT protokolleri ve standartları konusunda fikir birliği yoktur, bu nedenle farklı üreticiler tarafından üretilen cihazlar birlikte iyi çalışmayabilir. Homojenlik eksikliği, IoT’nin tam ölçekli entegrasyonunu önleyerek potansiyel etkinliğini sınırlar.
 4. Maliyet : IoT, uzun vadede sağlık hizmetlerinin maliyetini düşürmeyi vaat ederken, hastanelerde ve personel eğitiminde uygulanmasının maliyeti oldukça yüksektir.

 

IoT’nin Sağlık Hizmetlerinde Gelecek

Bir rapora göre, IoT sağlık teknolojisi pazarı 2022’ye kadar 400 milyar dolara yükselmesi öngörlüyor. Bu büyüme artan talep, 5G bağlantısının ve IoT teknolojisinin iyileştirilmesinden kaynaklanacak. Olumsuzluklara rağmen sağlık hizmetlerinde daha fazla dijital dönüşüm kaçınılmazdır ve IoT kavramı sağlık hizmetlerinde değişime devam edecektir. Bu nedenle, zorlukların ötesine bakmak ve bağlı sağlık cihazlarına geçiş için doğru bir zaman gibi görünüyor. 

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

1 Yorum

 1. Iot nin faydalarını sizler sayesinde öğreniyorum sektör için umutlandıran haberleri bekliyoruz. Özellikle farklı alanlarla Iot yi anlatmanız hakikaten çok bilgilendirici oluyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler