Cuma, Temmuz 19, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsIoT Satış Şeklimizi Nasıl Değiştirir

IoT Satış Şeklimizi Nasıl Değiştirir

IoT her gün yeniliklerle oyunu değiştiriyor. Satış ve pazarlama bu denklemin bir parçasıdır ve teknolojiyi daha önce hiç olmadığı kadar bütünleştirmektedir.

IoT, bildiğiniz gibi tanımlanması karmaşık bir şeydir . İnternet üzerinden her şeyi birbirine bağlayan bir ağ görevi görür. İlgili cihazlar veri gönderebilir ve alabilir.

Bu bilgi aktarımı işin önemli bir parçası olma potansiyeline sahiptir, yani günlük ürünlere entegrasyon için sonsuz olasılıklar vardır.

İşte IoT’nin satış ve pazarlamayı değiştirmesinin bazı yolları.

Ürün Entegrasyonu

Bugün, herhangi bir analog nesne teknolojik hale gelebilir. Bir ürün veri gönderip alabildiğinde, IoT’nin bir parçası olmuş olabilir. Örneğin, hızlı yanıt (QR) kodları bir barkod fikri üzerine kurulur ve bir adım ileri gider. Şirketlerin tüketici katılımını ve deneyimini geliştirmesine yardımcı oldukları için QR kodlarla daha sık karşılaştığımızı fark etmiş olabilirsiniz.

Bir örnekte, Chili’nin canlı bir futbol oyunu sırasında masalarında QR kodları vardı. Müşteriler kodu taradığında, telefonlarından kendi artırılmış gerçeklik (AR) futbol oyununda oynayabiliyorlardı . Böyle bir gelişme, restoranların etkinlikler sırasında reklam verme şeklini, AR endüstrisinin yeteneklerini nasıl desteklediğini veya  kendilerinin ürün satma şeklini değiştirebilir.

Otomasyon

Otomasyon düşük öncelikli görev ve sorumluluklarla ilgilenerek dünyadaki işyerleri için zaten bir standarttır. IoT’nin bir parçası olsa da, bir adım daha ileri gidebilir. Otomasyon zaten şirketin kullanması ve öğrenmesi için analizleri izleyebilir ve gönderebilir. IoT daha sonra her ayrıntıyı takip eden ve anında bilgi ileten sensörler gibi yeni teknoloji ekleyebilir.

Örneğin, en son IoT teknolojisine sahip bir otomobil, işlevlerini izleyebilir ve olası sorunlar hakkında şirkete veri gönderebilir. Bu özellik sürüş sırasında ortaya çıkan tehlikeleri azaltacaktır. Ayrıca, bu örnek diğer yenilikler için de geçerli olabilir. Bir IoT aracı veya teknolojiye sahip başka bir ürün, büyük olasılıkla şirketlerin bu aracı nasıl pazarlayıp sattığını etkileyecektir.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler