Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsNesnelerin İnternetinin Uygulamaları ve Örnekleri

Nesnelerin İnternetinin Uygulamaları ve Örnekleri

Nesnelerin İnterneti, çevremizdeki dünyayla iletişim kurma ve etkileşim kurma şeklimizi tamamen değiştirmeyi vaat ederek teknoloji ve kültürün evrimine giderek daha fazla bağlanmaya devam ediyor. İnternet, dünya genelindeki insanları birbirine bağlamak için önemli bir adımdı, ancak şimdi IoT aracılığıyla bunu bir adım daha ileriye taşıyoruz. Sensörler ve bulut bilişim yoluyla günlük ve profesyonel yaşamlarımıza dokunan tüm “nesneleri” birleştiriyoruz.

Verimliliği Arttırmak

Verimliliğin artırılması aynı girişle daha fazla çıktı veya daha az girişle aynı çıktı anlamına gelirGirdiler zaman, enerji, para veya kaynakları içerebilir ve çıktılar üretilen birimler veya yerine getirilen görevler olabilir.

Verimlilik özellikle endüstriyel uygulamalar için önemlidir, çünkü daha az maliyetle daha fazla üretim daha fazla kâr demektir. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir:

Üretim Verimliliği

Üretim ekipmanına gömülü ve bir fabrikaya yerleştirilen sensörler, üretim sürecindeki darboğazları tespit etmeye ve hem zaman hem de israfı azaltmaya yardımcı olabilir.

Standart önleyici bakımdan ziyade, makineler bozulmadan önce bakım yapılması anlamına gelir. Tahmini bakım, yalnızca ihtiyaç duyduklarında makinelere bakım yapılması anlamına geldiğinden, toplam maliyetleri azaltır ve makinelerin bakım ekibini daha üst düzey görevler için serbest bırakır..

Enerji verimliliği

İnsanlar ve kuruluşlar olarak IoT ile enerji kullanımımızda önemli düşüşler sağlayabiliriz. Sensörler, aydınlatma, sıcaklık, enerji kullanımı vb. şeyleri izler. Akıllı algoritmalar, sensör verilerini işleyerek gerçek zamanlı olarak enerji kullanımını her zamankinden çok daha etkili bir şekilde yönetebilir, paradan ve gezegenden bir tasarruf sağlar. Google, veri merkezlerindeki enerji harcamalarının %15’ini bu şekilde azalttı.

Bireysel düzeyde, akıllı termostatlar gibi şeyler, enerji tasarrufu yapmak için ısıtma / soğutmayı otomatik olarak kapatabilir.

Tarımsal verimlilik

Açık tarım için bir örnek toprak nemini algılamak ve havayı hesaba katmak olabilir, böylece akıllı sulama sistemleri sadece gerektiğinde bitkileri sular ve su kullanım miktarını azaltır.

İç mekan tarımı için IoT, üretimi en üst düzeye çıkarmak için mikro iklim koşullarının (nem, sıcaklık, ışık vb.) izlenmesine ve yönetilmesine izin verir.

Envanter Verimliliği

Tek tek ürünlere RFID veya NFC etiketleri yerleştirerek, tek bir öğenin büyük bir depoda tam yeri paylaşılabilir, böylece arama süresinden tasarruf edilir, altyapıyı düzene sokar ve işçilik maliyetlerini düşürür.

Perakende ayarları başka bir örnek sağlar. Bir mağaza envanter yöneticisi tam olarak neyin stokta olduğunu ve neyin olmadığını bilerek, yalnızca gerektiğinde yeni ürünler sipariş edebilir veya müşterilerin belirli öğeleri ne zaman isteyeceğini tahmin ederek envanter kaybını önleyebilir. Bu, ekstra envanteri arkada tutma maliyetini azaltır. Ayrıca, akıllı envanter yönetimi, raflarda ne olduğunu manuel olarak kontrol etme, işçilik maliyetlerini azaltma ve insanları yalnızca insanların yapabilecekleri işleri yapmalarını için fazladan zaman yaratır.

Geliştirilmiş Sağlık ve Güvenlik

Nesnelerin interneti, sağlığı iyileştirmek ve güvenliği artırmak için bir araya gelen yükseltilmiş gözetim, izleme ve tespit sağlar.

Afet uyarısı

Sensörler çevre hakkında kritik bilgiler toplayarak depremler, tsunamiler vb. çevresel felaketlerin erken tespit edilmesini sağlayarak hayat kurtarır.

Kolluk kuvvetleri

Daha iyi gözetim ve izleme araçları, yetkililerin bir suçun ne zaman meydana geldiğini tespit etmelerine ve vatandaşları daha güvenli hale getirmelerine olanak tanıyacaktır. Ayrıca, kolluk kuvvetleri suçu önceden tahmin edebilecek ve ilk etapta gerçekleşmesini engelleyecektir. Bununla birlikte, yukarıda belirtildiği gibi, gelişmiş güvenlik gizlilikle ilgili bazı endişelerle birlikte gelir .

Yaşlı bakımı

Hasta sürveyansı hayat kurtarıcı olabilir; bir kişinin düştüğünde veya kalp krizi geçirmeye başladığında otomatik olarak algılar, böylece acil bakım hemen gönderilebilir.

Çevre kalitesi

Sensörler ayrıca radyasyon, patojenler ve hava kalitesini de tespit edebilir, böylece tehlikeli konsantrasyonlar erken tanımlanabilir, böylece insanlar tahliye edilebilir.

Daha İyi Deneyim

Nesnelerin interneti, dünyamızın giderek daha çok ihtiyaçlarımıza ve isteklerimize yönelmesini sağlayarak daha iyi bir deneyim yaratacaktır.

IoT, daha iyi çalışabilmesi için bir şeyler bağlamakla ilgilidir. IoT yaşamlarımızı daha güvenli, daha bağlantılı, daha üretken ve genel olarak daha iyi hale getirme gücüne sahiptir.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler