Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelŞirketiniz IoT Çağına Hazır Mı?

Şirketiniz IoT Çağına Hazır Mı?

Statista’nın 2018’de yaptığı bir araştırmaya göre dünyada toplam 7 milyar cihaz internete bağlı bulunmakta. Bu sayının önümüzdeki 10 yılda 5 katına çıkması bekleniyor. Başka bir araştırmada IDC, IoT alanına yapılacak harcamaların 2022’de 1 trilyon dolar artacağını bildiriyor. Nesnelerin İnterneti tıptan üretime, taşımacılıktan tatile her alanda hayatımıza girmeye başladı ve önümüzdeki yıllarda çok daha fazla etki yaratacak. Bu süreçte var olan iş kalıplarını IoT’ye göre optimize edecek fikirlere büyük yatırımlar yapılacak.

Nesnelerin İnterneti her geçen gün biraz daha evriliyor ve gelişiyor. IT, otomotiv, sağlık, akıllı evler, akıllı şehirler ve giyilebilir cihazlar özel IP’lerle birbirine bağlanmaya hazırlanıyor. Bu süreçte erkenci olup IoT’ye adım atanlar firmalarına büyük katkı sağlayacak ve alanlarında öncü olarak kazanç elde edecekler.

Peki şu ana kadar hangi firmalar IoT ürünler üretti ve IoT dünyasına geçiş yaptı?

Google Home

Küçük bir akıllı IoT cihazı olan Google Home, kullanıcılara televizyon, ses sistemi gibi cihazları kontrol edebilme, optimize cihazlar eve monte edildiği takdirde ışıkları, sıcaklığı ve alarmları ses komutlarıyla ayarlayabilme şansı sunuyor.

Audi

Gelecekte Audi araçların her biri kendine özel bir SIM karta sahip olacak, bu özellik sayesinde Alman şirketi kullanıcılarına kişiselleşmiş kullanım fırsatı, hızlı radyo ve medya hizmetleri, optimize edilmiş Google Earth ve Google Sokak Görünümü desteği sunmayı planlıyor.

Amazon Go

Ana hedefi market kuyruklarını azaltmak ve kasiyerlere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmak olan sistem kullanıcıların satın aldığı ürünü kameralarla tespit edip telefondaki Amazon ödeme uygulamasından ödemeyi almayı amaçlıyor. Bu şekilde ürünü poşetimize koyup ödemesini tek bir tuşla yaptıktan sonra marketten sıra beklemeden çıkabileceğiz.

Kuri Mobile Robot

Kuri, piyasadaki ilk ev robotu olarak biliniyor ve en ünlü ev robotlarından birisi. Daha çok eğlence amaçlı kullanılmak üzere dizayn edilmiş. Evi haritalayarak duvarlara çarpmadan ev içinde dolaşabilen bu küçük robot aynı zamanda yüksek kaliteli kameralara sahip olduğundan bebek veya evcil hayvan sahibi olan kullanıcılar için oldukça kullanışlı olabiliyor.

Bunların dışında kanserden şeker hastalığına kadar bir sürü medikal durumun takibi için IoT sistemleri kullanılabilmekte. Econsultancy’nin bu makalesinde sağlık alanında kullanılacak 10 IoT örneğini görebilirsiniz.

Şirketiniz için bazı IoT fikirleri

Pazarlama

IoT cihazları tüketici verilerini aktif bir şekilde izleyip kaydederek işletmelerin efektif bir havuz oluşturulmasına yardımcı olabilir. Bu veri havuzu kullanıcılara hedef reklamlar ve ürünler gösterilmesini sağlayacağı gibi, kullanıcıların alışveriş alışkanlıklarını da ortaya çıkaracağından şirketlerin eline bir çok yararlı bilgi verecektir. Makine Öğrenmesi ile birlikte kullanıldığı takdirde, IoT pazarlama alanında çok gelişmiş bir kullanıcı deneyimi vaadediyor.

Envanter Yönetimi

Fabrikalarda, depolarda, üretim yapan her firmanın envanter yöneticilerine ihtiyacı var. Ürünlerin takibi, son kullanma tarihleri gibi binlerce veriyi IoT cihazları yardımıyla toplayabilir ve kullanabiliriz. Amazon gibi dev ticaret şirketlerinin yanı sıra zaman içerisinde bir sürü küçük ve orta büyüklükte marketin de kullanmaya başlayacağı bu sistemler ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağlayarak firmaları yükselişe geçirtecek.

Sosyal IoT

SIoT diye adlandırılan Social Internet of Things ya da Sosyal Nesnelerin İnterneti, kullanıcıların davranışını gerçek zamanlı izleyerek ilgili konulardaki farkındalığı artırıyor ve tüketici davranışlarını kategorize ederek işlenebilir hale getiriyor.  Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi uygulamalar IoT sistemlerinin optimizasyonunu sağlamak için uğraşıyorlar. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı bir açıklamada IoT merkezli işlemciler üreteceklerini ve yeni uygulamalarında bu işlemcileri kullanacaklarını açıkladı. Akıllı ev asistanları alanına da adım atmaya hazır görünen Zuckerberg ve ekibi Apple ve Google a rakip olacak gibi gözüküyor.

Günlük Hayatımızda IoT

Çamaşır makinemizin ideal yıkama sıcaklıklarını seçtiği, buzdolaplarımızın eksilen gıdaları alışkanlıklarımızı öğrenerek sipariş etmeye başladığı, ışıklarımızın otomatik olarak havanın aydınlığına göre parlaklıklarını ayarladıkları, ısıtıcımızın biz eve yaklaşmaya başladığımız anda telefonla iletişim kurup evi ısıtmaya başladığı bir süreç çok yakın. Beyaz eşya üreticileri, telefon üreticileri, araba üreticileri ve hatta koltuk,sandalye ve masa gibi oldukça “cansız” ürünlerin üreticilerini bile IoT alanında büyük fırsatlar bekliyor olacak.

Bunların dışında IoT teknolojisi bir çok app üzerinden kullanıcılara sunulmaya devam ediyor. Gitar ve piyano öğrenmek isteyenler için, evindeki ışıkları ve eğlence sistemlerini kontrol etmek isteyenler için onlarca uygulama üretiliyor. Üretim ve tüketimin bir parçası olarak IoT’nin gelişimine büyük katkı sağlayabiliriz. Bunun yanında yukarıda yazdığım alanlarda şirketleri optimize edecek fikirlerin ortaya çıkması çok önemli. Türkiye tüketici pazarı bakımından bir çok firma için önemli bir konumda bulunmakta ve yatırımcıların desteğiyle IoT alanında üretici olarak pazarın liderlerinden birisi olması mümkün.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler