Cuma, Temmuz 12, 2024
Ana SayfaGenelIntel 2030 Yılına Kadar %100 Yenilenebilir Enerjiye Ulaşmayı Planlıyor

Intel 2030 Yılına Kadar %100 Yenilenebilir Enerjiye Ulaşmayı Planlıyor

1968 yılında kurulan, günümüzün en büyük işlemci ve bilgisayar parçası üreticilerinden olan Intel dünya piyasası üzerinde önemli bir etkiye sahip.

Şirket bugün yayınladığı kurumsal sorumluluk raporunda 2030 yılına kadar yüzde yüz yenilenebilir enerji ve sıfır atık hedeflerinden bahsediyor. On yılın sonunda, şirket tüm küresel elektrik kullanımı için yenilenebilir enerjiye güvenmeyi ve depolama alanlarına gönderdiği çöpleri tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Intel ayrıca 2020 için belirlediği hedefleri gerçekleştirdiğini açıkladı. Son 10 yılda 44 milyar galon sudan tasarruf ederek su kullanımını %38 ve pompaladığı sera gazını miktarını %30 oranında azaltan şirket, çöplerinin %90’ını kendi geri dönüştürerek çöplüklere yığılmasına engel oluyor.

Bilim adamları sera gazı salınımının 2050’ye kadar durdurulamaması durumunda dünyayı büyük felaketlerin bekleyeceğini açıklıyor.  Bu konuda bir çok teknoloji devi harekete geçmiş durumda. Intel’in çevreci yaklaşımının yanı sıra, Microsoft ve Dell gibi şirketler de karbondioksit emisyonlarını azaltma yolunda adımlar atıyor.

Intel mücadeleyi sadece ofislerinde ve fabrikalarında sürdürmüyor. Ürünlerini son 10 yılda 14 kat daha tasarruflu hale getiren Intel’in veri merkezi ürünleri de artık  yüzde 8.5 daha verimli.

Intel Kurumsal Sorumlusu Suzanne Fallender, Verge’e verdiği ropörtajda  “Sürdürülebilirlik faktörlerine bakarken bunu başka bir seviyeye taşıyabileceğimizi düşünüyoruz.” dedi ve bilgi işlemin karbon ayak izini azaltmak için işlemcilerini satın alan diğer PC üreticileriyle ortak çalışmalar yürütebileceklerini umduklarını da ekledi.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler