Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAkıllı AraçIoT Taşımacılığı Nasıl Geliştiriyor?

IoT Taşımacılığı Nasıl Geliştiriyor?

Ulaşım sektörü her zaman daha güvenli, daha hızlı ve daha rahat olmak sürekli kendini gelişmektedir. Bir sonraki önemli endüstri değişimi elinizin altında ve IoT bu sorumluluğu yönetiyor. IoT’nin potansiyeli, akıllı araçlar ve bağlantılı altyapı oluşturmaktadır.

Küresel akıllı ulaşım pazarı, IoT’nin araçlardaki değeri sayesinde 2025 yılına kadar 262 milyar dolara ulaşabilir. Bununla birlikte, faydalar otomobil üreticileri için finansal başarı ile bitmiyor. Endüstrinin neredeyse her yönünü geliştiriyor.

Sürüşü Destekleme

IoT’nin ulaşımdaki en umut verici özelliklerinden biri güvenlik potansiyeli. IoT kullanarak akıllı ulaşım, birbirleriyle iletişim kuran araçlardan oluşacaktı. Bu, sürücülerin güvenliğini sağlayarak destekli sürüş özelliklerini iyileştirir.

IoT destekli iletişim ile araçlar yoldaki her şeyin nerede olduğu hakkında gerçek zamanlı verilere sahip olacaklar. Bu bilgiler daha sonra çarpışmayı önlemek için gerektiğinde araçların fren yapmasını veya dönmesini sağlar. Birçok araçta destekli sürüş özellikleri zaten mevcut, ancak IoT’nin birbirine bağlılığı onları daha doğru hale getirecekti.

Bu bağlantı aynı zamanda sürücüsüz araçların da anahtarıdır. Bir araç çevresindeki diğer araçlara ve altyapıya bağlanabiliyorsa daha etkili bir şekilde yol alabilir. IoT olmadan, güvenli ve güvenilir kendi kendine sürüş arabaları mümkün olmazdı.

Dinamik Gezinme

IoT tarafından sunulan geliştirilmiş navigasyon, sürücüler için de yararlıdır. Birçok kişi GPS navigasyonuna güvenir ve araçlardaki IoT cihazları bu sistemleri daha yararlı hale getirebilir. Arabalar arası iletişim, navigasyon sistemlerinin tıkanmalar veya trafik sıkışıklıkları gibi gerçek zamanlı değişiklikleri hesaba katmasına izin verecektir.

GPS sistemleri trafik değişikliklerine uyum sağlamak için yavaş olabilir, ancak IoT navigasyonu gerçek zamanlı geri bildirim sunar. Bir rotadaki tehlikeler anında değişebilir, bu nedenle sürücüler bunları önlemek için dinamik navigasyona ihtiyaç duyar. Bu uygulama insanların daha hızlı çalışmaya yardımcı olur ve güvenliği artırır.

Optimize Edilmiş Bakım

Hiç yağınızı değiştirip uzun bir onarım faturası ile geri döndünüz mü? Eğer öyleyse, sık araç bakımının önemini biliyorsunuz. Birçok sürücü ne zaman araba muayenesi yapmaları gerektiğini veya neleri arayacaklarını bilmez ve IoT bu konuda yardımcı olabilir.

IoT tabanlı öngörücü bakım,  acil onarım gereksinimlerini vurgulayarak geleneksel yaklaşımları geliştirir. Arabalardaki IoT cihazları, aracın farklı parçalarının performansını ölçebilir. Daha sonra bir şeye dikkat edilmesi gerektiğinde sürücüyü uyarabilir.

Bu acil geri bildirim, sürücülerin daha önemli kırılmalar meydana gelmeden önce onarım yapmalarını sağlar. Bu cihazlardan elde edilen verilerle, otomobil üreticileri araçlarında ortak sorun olup olmadığını da görebilirler. Daha sonra bu bilgileri gelecekte daha güvenilir arabalar oluşturmak için kullanabilirler.

Genişletilmiş Ridesharing

Ridesharing, ulaşım sektörünün son yıllarda gerçekleştirdiği en yıkıcı değişikliklerden biridir. Ulaşımda artan IoT kullanımı ile daha da büyüyebilir. IoT, şirket ve yolcular için sürüşü daha güvenli ve daha kolay hale getiriyor.

İşlevsel sürüş paylaşımı IoT’ye dayanmaktadır. Yolcular uygulamada yolculuklarının yerini göremezlerse sistem çok iyi çalışmazdı. Ancak, sürüş paylaşımı, scooter ve bisiklet gibi öğeleri içerdiğinden, şirketler sadece telefonlara değil dahili IoT cihazlarına ihtiyaç duyarlar.

Daha geniş bir IoT ağı, hem yolcular hem de sağlayıcılar için daha iyi araç takibi anlamına gelir. Geliştirilmiş IoT cihazları ayrıca yakıt seviyeleri ve performans gibi izleme faktörlerinden de yarar sağlar. Bu verilerle şirketler, yolcuların her zaman en yüksek performans seviyelerinde araç almasını sağlayabilirler.

Filo yönetimi

Ulaşımda yaygın IoT entegrasyonu, filo sahipleri için özellikle değerlidir. Bir filoya sahip olan veya çalışan bir şirketin araçların nerede olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmesi gerekir. IoT cihazları bu ihtiyaca bir çözüm sunar.

Filo yönetiminde IoT için en belirgin uygulama araç takibidir. Akıllı ulaşım sayesinde, yöneticiler kamyonlarının gerçek zamanlı olarak nerede olduğunu görebiliyorlar. Bu cihazlar yalnızca konumlardan daha fazlasını izleyebilir ve raporlayabilir.

IoT cihazları,  sürücülerin olası aksaklıkları açıklamasına yardımcı olmak için hava durumu analizi gibi avantajlar sunar. Yakıt ekonomisi takibi, filo yöneticilerinin gaz ve onarım gibi rutin harcamaları izlemelerine yardımcı olacaktır. Bu özellikler işletmelerin paradan tasarruf etmesine ve müşterilere daha hızlı teslimat sunmasına yardımcı olur.

Ulaşımda IoT Kullanmak

Dikkat ederseniz, bu değişikliklerin zaten başladığını fark edeceksiniz.

Araçlarda IoT’nin sonucu olan akıllı ulaşım, şaşırtıcı bir hızla büyüyor. Bağlı otomobil pazarı sadece 2018-2019 arasında %45 büyümüş , küresel gönderilerin 2023 yılına kadar 76 milyon adeti geçmesi bekleniyor. Araba şirketleri IoT’nin sunduğu her şeyin farkında ve şu anda bundan faydalanıyorlar.

IoT’nin önümüzdeki on yıl içinde nakliyeyi tamamen bozacağını söylemek zor değil. Bağlı araçların norm haline gelmesi çok uzun sürmeyecek. Bu değişim gerçekleştiğinde, yollar herkes için daha güvenli ve daha uygun bir yer olacaktır.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler