Yapay Zeka

Microsoft Editörleri Robotlarla Değiştirme Kararı Aldı

MSN web sitesinin ve Edge tarayıcısının ana sayfalarının kullanıcıları artık AI tarafından oluşturulan haberleri görecek.

Microsoft CEO’su Satya Nadella her zaman için işçilerin yerine yapay zekânın (AI) kullanılmasındansa yapay zekânın da işçilerle birlikte kullanıldığı bir sistemi savunagelmişti. Bununla birlikte görünen o ki Microsoft her şeyi yapay zekânın yaptığı bir çözüm fırsatı eline geçtiği durumda da bunun seve seve uyguluyor.

BusinessInsider’da yer alan habere göre Microsoft Haber, MSN.com’daki onlarca editörü işten çıkardı. Microsoft Haber bunun yerine yapay zekâ tarafından çalıştırılan bir haber seçme sistemi kullanmaya başladı. Ekipte çalışan bir personel şöyle dedi: “Tüm zamanımı otomasyon ve yapay zekanın tüm işlerimizi nasıl alacağını okuyarak geçirdim ve işte buradayım – AI işimi aldı.” Personel, mevcut personelin tarayıcılarını açarken kullanıcılara şiddetli veya uygunsuz içerik sunulmamasını sağlayan “çok katı içerik yönergelerine” bağlı kalmaya özen gösterdiğinden, insanları yazılımla değiştirme kararının riskli olduğunu ekledi.

Öte yandan yapay zekâ haber birleştirme sisteminin önerdiği haberlerin kalitesine dair soru işaretleri bulunuyor. Örneğin bu sistemde sahte ve yanlış yönlendiren haberler kullanıcıların karşısına çıkabilir. Microsoft Haber, AI’ı içerikleri taramak ve böylece yeni olma, kategori, konu tipi, kanaat içeriği ve potansiyel popülarite gibi boyutları anlamak için kullandıklarını ve bunları editörlerine sunduklarını belirtiyor.

Microsoft Haber’in açıkladığına göre yapay zekâ algoritmaları içeriklere uygun fotoğrafları öneriyor ve sonrasında da editörler gün boyunca en çok okunan haberleri düzenleyip sergiliyor. Microsoft, şirket bünyesindeki ‘insan faktörü’nden kurtulmaya çalışıyor zira bu çalışanlar şirkete saatlik 40 dolara mal oluyor.

Furkan Yasin Engin

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close