Genel

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı

Japon üretimi süper bilgisayar Fugaku dünyanın en hızlı bilgisayarı seçildi.

top500.org’un her sene 2 kez güncellediği dünyanın en hızlı bilgisayarları listesinde Fugaku adlı Japon süper bilgisayar IBM‘in Summit adlı ünlü bilgisayarını geride bırakarak zirveye oturdu.

Japonya'nın Süper Bilgisayarı Fugaku, Dünyanın En Hızlısı

IBM’in Summit süper bilgisayarı koronavirüsün yayılmasını önleyebilecek 77 kimyasal saptamış ve aşı geliştirilmesi için kullanılmaya başlamıştı. Saniyede 148 katrilyon hesaplama yapabilen Summit, 148,6 petaflop işlem gücüne sahip. Daha önce Alzheimer öncesinde hücrelerdeki değişimi belirleme, ağrı kesici bağımlılığına yol açan genleri analiz etme ve iklim simülasyonlarıyla hava durumunu tahmin etme gibi görevlerde kullanılmıştı.

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Corona Virüs'ün yayılmasını ...

top500.org’un bu ay belirlenen yeni sıralamasında Fujitsu desteğini arkasına alan Fugaku, hızıyla en yakın rakibi Summit’e 2.8 kat fark attı. 48 çekirdekli Fujitsu A64FX SoC çipini kullanan Fugaku, saniyede 415.5 petaflop hızıyla ilk sıraya yerleşti. Fugaku’nun da günümüzün en büyük problemi olan koronavirüs salgınıyla başa çıkmak üzere simülasyonlar üretmede kullanılması bekleniyor.

Fujitsu - Vikipedi

Fujitsu’nun Fugaku hakkında bilgilendirici sunumu :

https://www.fujitsu.com/global/Images/supercomputer-fugaku.pdf

top500.org süper bilgisayar sıralaması:

https://www.top500.org/lists/top500/2020/06/

 

 

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da göz atın

Close
Close