Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaGenelEv Eşyalarına ve Otomobillere IMEI Numarası Geliyor

Ev Eşyalarına ve Otomobillere IMEI Numarası Geliyor

IMEI, genelde telefonlarda kullanılan, internetin gelişmesiyle birlikte SIM kart eklenebilen her cihazda bulunan 15 haneli benzersiz kimlik numaralarına verilen isimdir. Bu cihazların IMEI numaralarına sahip olması yasal işlemleri kolaylaştırıyor, suç ve kaçakçılık gibi durumlarda mağduriyeti engelliyor ve suçluların bulunmasını sağlıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) gelişen teknolojiye ayak uydurarak IMEI kayıt sisteminin kapsamını genişletmeyi planlıyor. Bu genişlemeye göre acil arama özelliği bulunan otomobiller de IMEI kayıt sisteminde yer alacak ve e-Devlet sistemine tanımlanacak.

Android Auto gets a dark theme, quicker startup, and an improved ...

Ayrıca direkt olarak sesli haberleşme alanında kullanılmasa bile e-SIM’ler üzerinden iletişim sağlayabilen akıllı ev eşyaları da sistem kapsamında olacak. ‘Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’e göre “sesli haberleşme”de kullanılmasa bile IMEI’ye sahip olması gereken cihazlar, genel anlamda IoT’ye (nesnelerin internetine) bağlı cihazlar olarak ifade ediliyor. Bunlar akıllı televizyonlar, akıllı beyaz eşyalar, akıllı ses sistemleri vb. olarak sıralanabilir.

Akıllı Ev Nedir ? Neler Yapılabilir ? | Teknobilim

Yönetmeliğe göre yapılan bir diğer değişiklik ise 7 yıldan uzun süredir kullanılmayan telefonlar ve kampanya ile alınıp borcu ödenmeyen telefonlar. BTK bu durumlarda cihazların IMEI’lerini kara listeye alarak bu IMEI’lerin kaçak-çalıntı cihazların IMEI’leri yerine kullanılmasını engellemek istiyor.

Govt losses Taka 700cr due to illegal mobile handset imports ...

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler