Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaAkıllı ŞehirlerIoT İle Akıllı Şehirler

IoT İle Akıllı Şehirler

Akıllı Şehir IoT Uygulamaları

Bugün akıllı telefonunuz, çevremizde bulunan çok çeşitli akıllı cihaz ve sensörlerle iletişim kurabilir, etkileşimde bulunabilir ve bağlantı kurabilir.

Örneğin, günümüz dünyasında, telefonunuzdaki profesyonel bir teşhis aracı yardımıyla, gösterge tablonuzda görünen kontrol motoru ışığını teşhis etmek için kullanabileceğiniz teşhis kodlarını taramak ve almak için telefonunuzu arabanıza bağlayabilirsiniz. .

Bu, Nesnelerin İnterneti (IoT) tarafından etkinleştirilen cihazlarla akıllı telefon etkileşiminin sayısız örneklerinden sadece bir tanesidir.

Su kullanımını ve elektrik tüketimini görmek için akıllı telefon cihazınızı çamaşır makinenize bağlama gibi başka örnekler de vardır.

Tüm bunlar, şehir sistemlerinin verimli bir şekilde yönetilmesi için kullanılabilecek değerli bilgi ve verileri elde etmek için bilgisayar sistemlerinin IoT özellikli akıllı cihazlara ve sensörlere bağlanabileceği akıllı bir şehir oluşturulmasına işaret ediyor.

Akıllı Şehir Tanımı

Akıllı bir şehir, akıllı teknolojiyi içselleştirerek sakinlerinin yaşam kalitesini artırmaya çalışan yenilikçi bir şehir veya belediye olarak tanımlanabilir. Akıllı bir şehir, bilgi ve iletişim teknolojisini kullanarak israfı azaltmak için kentsel hizmetlerin operasyonel verimliliğini ve kalitesini artırmayı amaçlamaktadır.

Akıllı şehirler için akıllı teknoloji, güç kaynağı, toplu taşıma sistemleri, sanitasyon, katı atık yönetimi vb. sektörlerde uygulanabilir.

IoT Nedir?

Nesnelerin İnterneti, veri toplamak ve bilgi paylaşmak için internete bağlanabilen milyarlarca cihaz ve sensör ağı olarak görülebilir.

İnternete bağlanabilen her şey IoT özellikli olabilir. Örneğin, bir ampul telefonunuzdaki bir uygulama ile açılıp kapatılabilirse, o ampul IoT özellikli bir cihaz haline gelmiştir.

IoT ve akıllı şehirler arasındaki ilişki, sokak lambaları ve ulaşım sistemleri gibi şehir altyapılarının sensörler ile doldurulabileceği fikrinden kaynaklanıyor, böylece şehirler insan arzularını yerine getirmek için daha iyi kontrol edilebilirler.

Akıllı Şehrin Bileşenleri

Akıllı Altyapı

 Akıllı bir şehir, israfı azaltırken ve aynı zamanda enerji tüketiminden tasarruf ederken performans için optimize edilmiş akıllı altyapı ile karakterize edilir. Altyapı söz konusu olduğunda akıllı bir kent fikri, enerji tasarruflu bir altyapıya ve akıllı teknolojinin kullanımıyla da çevre dostu bir altyapıya sahip olmaktır.

Örneğin, yalnızca hareket algıladığında veya birisi onun altında yürüdüğünde yanan bir sokak lambası, akıllı bir şehirde enerji tüketimini azaltmanın bir yoludur.

Akıllı Şehir Hava Yönetimi

Akıllı bir şehrin diğer bir özelliği de hava kirliliği verilerini analiz etme ve önümüzdeki günler için belirli bir doğrulukla belirli emisyon tahminleri yapma yeteneğidir. City Air Yönetim Aracı, hava kirliliği verilerini toplamak ve analiz etmek ve emisyon tahminleri yapmak için tasarlanmış bulut tabanlı bir yazılımdır.

Akıllı Trafik Yönetimi

Bu, akıllı şehrin trafik kontrolünü optimize etme yeteneği ile ilgilidir. Akıllı bir şehir, akıllı trafik kontrol çözümü için teknolojik parametreleri uygulamaya koymalıdır.

Örneğin, akıllı şehirlerde, belirli entegre sensörler belirlenen bir platforma gerçek zamanlı trafik akışı güncellemeleri gönderecek şekilde programlanmıştır. Platform daha sonra verilerin eleştirel bir analizini yapar ve birkaç saniye içinde şehir içindeki trafik ışıklarını trafik koşullarını kolaylaştırmak için otomatik olarak ayarlar.

Akıllı Park

Akıllı bir şehrin dikkat çeken bir diğer özelliği de akıllı park çözümleri. Sensörler park alanlarına monte edilir ve bu sensörler bir sürücünün belirli bir park yerinden ne zaman ayrıldığının kaydını tutar. Bu sensörler ayrıca sürücülere ücretsiz park yerlerinin bulunduğu alanları bildirir. Bu bilgiler sürücünün akıllı telefonuna gönderilir.

Akıllı Atık Yönetimi

Bu, verimsiz atık yönetimi ile ilgili çevresel sorunları ele almayı ve ayrıca atık toplama verimliliğini artırmayı ve atık yönetimi ile ilgili işletme maliyetlerini azaltmayı amaçlamaktadır.

Örneğin, sensörler atık konteynırlarına monte edilir ve atık belirli bir seviyeye ulaştığında, atık yönetiminden sorumlu olanlar akıllı telefonlarından bir mesaj alır ve bir kamyon şoförü dolu bir atık konteynerini boşaltmaya gelir. Konteyner tam seviyeye ulaşmadığında gelmeleri gerekmez.

IoT Akıllı Şehirlerin Gelişimini Nasıl Geliştiriyor?

IoT, muazzam potansiyeli ile tüm dünyada belediyelerin “akıllı şehirlere” dönüştürülmesine yardımcı oluyor. Olumlu sonuçlar, gelişmiş trafik yönetimi, artan güvenlik, düşük kirlilik seviyeleri, düşük enerji tüketimi ve sakinler için daha iyi yaşam kalitesini içerir.

IoT’nin ortaya çıkmasıyla, akıllı şehirler inşa etmenin uzun zamandır düşünülen hayali gerçekleşiyor.

Bilgi teknolojisindeki ilerlemeler ve internete bağlanabilecek cihaz sayısındaki artış, akıllı şehirlerin gelişmesinde katkısı çoktur. 2017 yılında, ünlü bir analist olan Gartner tarafından yürütülen araştırmalar, 2025 yılına kadar 8,4 milyardan fazla cihazın internete bağlanacağını ve bağlı cihazların sayısının 30 milyara yükselebileceğini ortaya koydu.

Bağlı cihazlardaki bu kademeli artış ve BT’deki gelişim, akıllı şehirler inşa etme hayalinin gerçekleşmesini birkaç yıl önce hayal edilenden daha gerçek hale getirme potansiyeline sahiptir.

Günümüzde çoğu araca monte edilmiş sensörler görmekteyiz. Bugün kullandığımız ekipmanların çoğunda yerleşik sensörler var.

Bugün akıllı şehirlerde görülen değişikliklerin bazı önemli noktaları:

  • Değişen trafik koşullarına uyum sağlayabilen akıllı yollar,
  • Enerji tasarruflu akıllı binalar,
  • Ortamdaki değişikliklere uyum sağlayabilen sokak ışıklarına sahip akıllı aydınlatma,
  • Akıllı atık toplama, izleme ve yönetimi,
  • Düşük güç tüketimi için akıllı enerji tasarruflu şebekeler.

Bilgi teknolojisi ve IoT büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, birçok şehir ve belediyenin mevcut altyapılarına IoT’yi entegre hale getirmek gerekli hale gelmiştir.

İyi haber şu ki, akıllı teknolojilerin gerçekleşmesi bugün bilgi teknolojisinde kaydedilen muazzam büyüme sayesinde hayal edilenden daha görünür.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler