Akıllı AraçElektronikGenelTeknoloji

Ford – Volkswagen Ortaklığı Duyuruldu

Elektrikli araçlar ve otonom araç teknolojileri üzerine ortaklık kuran Ford ve Volkswagen, birlikte 8 milyon araç üretecek.

Uzun süredir konuşulan Ford-Volkswagen ortaklığının kapsamı henüz bilinmemekteydi.  Dün atılan imzaların ve yapılan açıklamanın ardından ortaklık resmen ilan edildi.

Reuters’ın haberine göre, elektrikli araçlar ve otonom araç teknolojileri üzerine ortaklık kuran iki otomotiv devi birlikte 8 milyon araç üretecekler.

Üreticiler bu ortaklıkta, Volkswagen tarafından geliştirilen bir şehir minibüsü, Ford tarafından geliştirilen ve üretilecek olan bir kapalı kasa minibüs ve 2022 yılından itibaren Ford Ranger platformu üzerine inşa edilecek olan Volkswagen pikap modellerini üretecek.

Amerika’nın 2 numaralı otomobil üreticisi pozisyonunda olan Ford, 2023 yılında Avrupa’da yeni bir elektrikli otomobil piyasaya sürecek. Bu aracın altyapısı için Volkswagen platformu kullanılacak. Ford’un üretim hedefi ise 600 bin.

Ford ve Volkswagen’ın bu ortaklıktan karı milyar dolarlara varan bir maliyet azalması olacak.  Ortaklığın, elektrikli ve otonom araç piyasasına, iki firmanın maliyet yükünü hafifletmesiyle birlikte büyük etkisi olacak.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close