Genel

Playstation 5 Tanıtıldı! İşte konsolun fiyatı ve özellikleri…

Sony Playstation 5'i dün akşam yaptığı canlı yayında tanıttı. İşte yeni Playstation 5'in fiyatı, tasarımı ve özellikleri...

2006 yılında çıkan Playstation 3’ten 7 yıl sonra Playstation 4’ü piyasaya süren Sony, 7 yıl alışkanlığını bozmadı ve 2013’ten beri yeni konsol bekleyen hayranlarını tam 7 yıl sonra Playstation 5 ile tanıştırdı. 4 Haziran’da yapılacak tanıtım etkinliği Amerika’da devam eden protestoların sesini bastırmamak amacıyla 12 Haziran‘a ertelenmişti. Dün gece 23.00’da başlayan etkinlik büyük ilgiyle takip edildi.

Playstation 5, bu sefer 2 farklı versiyonla geliyor. Birincisi disk girişi bulunan, ikincisi ise sadece internet üzerinden oyun ve dosya indirebilen ve disk girişi bulunmayan versiyon. Disk girişi bulunmayan bu konsol Playstation 5 Digital Edition olarak açıklandı.

Özellikleri:

8 çekirdekli, 3.5 GHz hızı destekleyen AMD Zen 2 işlemcisi kullanan PS5’in grafik işlemcisi olarak ise yine AMD’nin RDNA 2 mimarisi yer alıyor. 8K çözünürlük destekleyeceği açıklanan PS5’te 16 GB RAM olacak. Ayrıca 825 GB SSD dahili depolama birimine sahip konsol, oyuncuları büyük bir yer sıkıntısından kurtaracak gibi gözüküyor. Depolama alanını yeterli bulmayan oyuncular usb girişleri sayesinde harici depolama birimleri bağlayabilecek.

Tanıtımda yapılan bir diğer açıklama ise yükleme süreleri üzerineydi. 1GB’lık bir boyut için 20 saniye civarında ön yükleme süresine ihtiyaç duyan PS4’ün üzerine, PS5 2GB’lık bir veriyi sadece 0.27 saniyede yükleyebilecek. Bu sayede artık çok daha büyük ve çok daha detaylı oyun dünyalarının yaratılmasının önü açılmış gibi gözüküyor. PS5 kullanıcıları büyük dünyalı oyunların uzun yükleme sürelerinden kurtulacak.

PS5 iki yeni motora da ev sahipliği yapıyor. Tempest Engine ve Geometry Engine. Sony bu iki motor sayesinde ses ve görüntü alanında doğallığın ve yeni teknolojilerin önünü açmayı hedefliyor.

Yeni kumanda ve aksesuarlar:

Bunun yanında 4 nesildir devam eden DualShock geleneği de bozuluyor. Sony, Playstation kontrolörlerine DualShock ismi vermekteydi. PS5 ile birlikte yeni isim DualSense oluyor. DualSense oyun kumandası, dahili mikrofon, hassas hareket sensörleri ve eski tasarımlardan farklı bir ergonomiyle geliyor.

Sony ayrıca PS5 aksesuarlarını da duyurdu. 1080p kayıt imkanı sağlayan HD kamera, gürültü engelleyici ve 3D ses desteğine sahip yeni kulaklık, aynı anda iki farklı DualSense kumandasını şarj edebilecek bir şarj istasyonu yeni aksesuarlar arasında.

 

PS5’e hangi oyunlar geliyor?

Daha önceden de yapılan açıklamalara göre, PS5 kendinden önceki konsolun oyunlarını oynamaya imkan tanıyacak. PS4’e çıkan 4 binden fazla oyun, eklenti ve içeriğin PS5 üzerinde kullanılabilir olacağı duyuruldu.

Ayrıca GTA5‘in PS5 için özel bir sürümü geliştirilecek ve 2021’de piyasaya sunulacak. Bu haber Rockstar Games in en azından 2021 yılına kadar yeni bir GTA oyunu düşünmediğini de kanıtlamış oluyor. Rockstar Games ayrıca PS4 üzerinden oyuna sahip olanların her ay oyun içi para ile ödüllendirileceğini de duyurdu.

PS5’e özel çıkacağı açıklanan tüm oyunların listesi:

Gran Turismo 7, Grand Theft Auto V PS5 Edition(2021),Project Athia, Ratchet & Clank: Rift Apart, Returnal, Spider-Man: Miles Morales (2020),Stray, Bugsnax (2020),Deathloop, Demon’s Souls, GhostWire: Tokyo, Godfall,Horizon Forbidden West, Goodbye Volcano High, Hitman III (2021),NBA 2K21 (2020),Pragmata, Resident Evil VIII (2021),Solar Ash (2021) ve heyecanla beklenen The Last of Us.

Playstation 5’in fiyatı ne olacak?

Farklı sitelerde farklı fiyat tahminleri olsa da henüz Sony tarafından resmi bir fiyat duyurulmadı.

Atabek Batuhan Bilgiç

İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close