Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelNesnelerin İnternetinin Gelecekte 5 Kullanım Alanı

Nesnelerin İnternetinin Gelecekte 5 Kullanım Alanı

Nesnelerin İnterneti 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden birisi. IoT Fiziksel nesneleri internete bağlayan ve herhangi bir insan etkileşimi olmadan veri aktarmalarını ve depolamalarını sağlayan bir sistemi ifade eder. Bu fiziksel nesneler herhangi bir mekanik ekipman, makine, hatta gelecekte Elon Musk’ın da daha önce belirtip tepki çektiği çipler sayesinde insanlar ve hayvanlar bile olabilir.

IoT sistemleri cihazlardan işlemci ve sensörlerin ortak çalışmasıyla birlikte sinyaller toplayarak çalışır. Wi-Fi ve mobil veriler üzerinden çalışabilir.

Akıllı evler, güvenlik sistemleri, asistanlar, sürücüsüz otomobil ve uçaklar IoT’nin ve internetin gelişmesiyle hayatımıza daha çok dahil olmaya başlayacak.

Peki nesnelerin internetini 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri yapan nedenler neler?

Smart fridge (self-replenishing) + Amazon DRS php API - Hackster.io

1)Kolay İzleme

Kolay İzleme, insanların herhangi bir nesneyle etkileşime geçmek için o nesnenin yanında bulunması gerekliliğini ortadan kaldıracak. Kilometrelerce öteden evdeki klimaları, tarladaki sulama sistemlerini, odadaki kameraları takip etmek IoT sayesinde artık mümkün. Ayrıca gelişen teknolojilerle klima en son kullandığı soğutucu gazın, tarla sistemleri en son kullandığı gübre ve vitaminin aynısını sipariş ederek kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlayabilir.

Autonomous Machines: The Future of AI | NVIDIA

2) Az İş Yükü

Birbiriyle ortaklaşa çalışabilen ve IoT sistemlerine bağlanan makineler insanların iş yükünü azaltacak. Bir çok teknolojik alet tamamen insansız çalışmaya başlayarak insanın iş yükünü %50’ye kadar indirebilecek.

Smart ways to save money

3)Maliyet Tasarrufu

Oturduğunuz odadaki ışıkların ve televizyonun siz çıkar çıkmaz kapandığını ve girdiğiniz odadaki ışıkların onların yerine açıldığı, arabanızda performans sorunu yaratan parçaların telefonunuzda bir bildirimde belirdiğini, bildirimin parçaların yüzde kaç kusurlu olduğunu ve ne kadar benzinin boşa harcanmasına sebep olduğunu yazdığını düşünün. Bunların hepsi artık uzak hayaller değil. Elektrik ve benzin kullanımında bu tip adımlarla büyük tasarruf sağlanabilir.

save time Archives - Zirra

4)Zaman Tasarrufu

Bir çok işlem otomatikleşeceğinden insanlar zamandan kazanmaya başlayacak. Otonom araçlar birbirine yakın ve güvenli hızlarda hareket ederek trafik ve sorununu ortadan kaldıracak, markette tek tuşla ödeme yöntemleri çoğalacağından sıra bekleme derdi kalmayacak.

Futuristic Security Cameras Against Blue Stok Videosu (%100 ...

5)Güvenlik

Araçlar kendilerini kimin kullandığını ve evler eve kimin çıktığını kullanıcıya canlı olarak gösterebilecek. Kameraların birbirleriyle iletişim kurmasıyla birlikte suçluların tespiti çok daha hızlı gerçekleşecek. İnsanlık için çok daha güvenli bir ortam oluşturmak IoT teknolojisinin yapabileceği bir çok iyilikten sadece biri.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler