Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsTemassız Erişim ile Yeni Dönem

Temassız Erişim ile Yeni Dönem

Bu yazının yazıldığı sırada salgın devam ediyor ve dünyayı bildiğimiz gibi dönüştürüyor. Ofisler salgından sonra yeniden açıldığında, iş yerlerinde önemli yasal değişiklikler göreceğiz. İşletmelerin sosyal mesafeye dikkat etmeleri ve ortak yüzey kullanımını en aza indirmeleri beklenecektir. Yüz tanıma tabanlı IoT cihazları, temassız kontrol sağlayan sistemlerle yeni nesil erişim kontrolünün benimsenmesini hızlandırıyor.

Güle Güle Ortak Dokunmatik Yüzeyler

DSÖ, OSHA ve CDC tarafından açıklanan yönergelere göre, işletmeler ve kuruluşlar, topluluklarında bir salgın olması durumunda koronavirüsün yayılmasını önlemek için işyerini hazır hale getirmekten sorumludur. Diğer önlemlere ek olarak, işverenlere iş istasyonları, tezgahlar ve kapı kolları gibi sıkça temas eden tüm yüzeyleri rutin olarak temizlemeleri tavsiye edilir.

Herhangi bir ileriye dönük işletme için, ofis erişim sistemi özel bir endişe alanı olmalıdır. İşverenlerden tek kullanımlık mendiller sağlamaları ve çalışanları her kullanımdan önce ve sonra kapı kolunu veya parmak izi tarayıcısını silmeleri için eğitmeleri istenmiştir. Çok sayıda çalışanı olan ofislerin, bu tavsiyeyi uygulaması  neredeyse imkansızdır. Ayrıca, işçiler ve ziyaretçiler ofise her girdiklerinde yüzeylere dokunabilirler veya yüzeyleri silmekten kaçınabilirler.

Peki, COVID-19’dan önce kullandığımız kapı kolları, parmak izi tarayıcıları ve anahtar kartları gibi dokunmatik ofis giriş sistemlerinin sonu mu geldi? Kullanıcılar, potansiyel olarak kontamine olmuş yüzeylere dokunmadan iş yerlerine girmelerine izin veren yeni nesil temassız erişim yönetim sistemleri ile mi iş yerlerine girecekler?

Eski Geçiş Kontrol Sistemlerinin Sınırlandırılması

Anahtar kartlar ve biyometrik parmak izi tarayıcıları mikropların ve virüslerin gizlenmesi veya yayılması için mükemmel bir sığınaktır. Ancak eski sistemlerin sahip olduğu tek sorun bu değil. Ayrıca kullanmak ve yönetmek için güvensiz ve hantallar.

Anahtar kartlar kaybolabilir, çalınabilir veya klonlanabilir. Bu sistemlerle verileri sıfırlamak, kullanıcıları kaydetmek ve kaldırmak, farklı erişim düzeylerini yönetmek zor ve israflıdır. Mobil tabanlı erişim kontrol sistemleri, ölçeklenebilirlik ve çok bölgeli tek gösterge paneli yönetimi sorunlarını çözer, ancak salgın sonrası dünyada büyük bir engel olabilecek yerleşik bir yüz tanıma özelliğine sahip değildir.

Yüz tanıma eksikliği, çalışanların katılımını yönetmeyi ve hassas giriş noktalarında iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasını zorlaştırmaktadır.

Erişim Kontrolünün Geleceği

Yeni nesil ofis ve bina erişim kontrolü, tamamen temassız erişim sağlayan ofise veya binaya girerken paylaşılan yüzeylerin kullanımını ortadan kaldıran gelişmiş yüz tanıma teknolojisi ile birlikte gelir.

Yüz tanıma ayrıca, kritik giriş noktalarında iki faktörlü kimlik doğrulama uygulayarak kusursuz erişim güvenliğini uygulamayı kolaylaştırır. Temassız erişim, eski sistemlere kıyasla daha rahat ve etkilidir.

Yeni erişim kontrol sistemlerinin bir diğer büyük avantajı, tek bir kontrol panelinden birden fazla konumu yönetmek için bunları hızlı bir şekilde ölçekleyebilmenizdir. Tamamen bulut yönetimi altında olduklarından, iş yükünüzü azaltır ve benzeri görülmemiş bir rahatlık sağlar.

Yüz tanıma, COVID-19’dan sonra hızlandırılmış büyüme ile karşı karşıya kalması öngörülen IoT teknolojileri arasındadır

Şu anda, erişim kontrol şirketleri, işyerine girerken çalışanların ateşi olup olmadığını izlemek için kızılötesi tarayıcıları dahil etmek için çalışıyor. Bilgisayarla görme ve yapay zeka aktif olarak çalışan sağlığını izlemek ve COVID-19 için testi pozitif olan bir çalışanın yakın temaslarını belirlemek için kullanılabilir. 

Temassız erişim kontrol sistemleri, vardiyalı çalışanlara planlanan zamanlarda erişim sağlamak veya bunları kısıtlamak için kolayca programlanabilir. Genel olarak, yüz tanıma tabanlı temassız erişim kontrolü, COVID-19 sonrası dünya için uygun olmayan eski erişim kontrol sistemleri ile ilgili tüm sorunları çözer.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler