Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGenelYapay Zekanın Tıpta Kullanım Alanları

Yapay Zekanın Tıpta Kullanım Alanları

Teknoloji, bazen farkına varmasak da hızla büyümeye devam ediyor. İçinde bulunduğumuz yapay zeka çağında, sistemler git gide gelişiyor ve yapay zeka bir çok mesleğe adapte olmaya başlıyor. Henüz yapay zekanın herhangi bir mesleği tamamen insanların elinden alması mümkün olmasa da gelecekte bir sürü meslekte insanlar yerine yapay zeka tarafından kontrol edilen robotlar kullanılacak.

En çok tartışmanın yaşandığı alanlardan birisi ise tıp. Robotlara gerçekten tamamen güvenebilir miyiz? Gelecekte hiç doktora ihtiyaç kalmayacak mı? Teknolojinin geldiği noktada hala doktorlara ihtiyacımız var ve yakın dönemde bu değişmeyecek. Ciddi ameliyatların tamamen robotlara emanet edilmesi etik açıdan pek kabul görmüyor. Ancak yapay zeka artık doktorlara çok fazla alanda yardım edebilecek seviyeye ulaştı.

İşte yapay zekanın tıbba destek olacağı 4 alan:

Dijital Danışmanlık

Sağlık alanında yapay zekanın kullanımının artmasıyla birlikte artık yapay zekalı danışmanlar uzaktan hastaya konsültasyon(danışmanlık) sağlayabilecek. Bu danışmanlık sayesinde hasta tedavisi tamamlandıktan sonra neler yapması gerektiğini öğrenebilecek, ilaçlarını nasıl kullanacağı hakkında bilgi alabilecek ve aklına takılan soruların mantıklı cevaplarını bulabilecek. İnternet üzerinden yapılan araştırmalar hastalar için çok yanıltıcı olabileceğinden, makine öğrenmesi kullanılarak geliştirilen dijital danışmanlar hastaların yanlış metodlara yönelmesini de engelleyecek.

Akıllı Teşhis

Yapay zekanın sağlık hizmetlerine girmesi, doktorların hastaları çok daha yüksek doğruluk ve verimlilikle teşhis etmesine yardımcı oluyor. Hastanın verilerini değerlendiren yapay zeka doktora olası sonuçların listesini sunuyor ve doktorların işini kolaylaştırıyor. Yapay zekanın sonuçlarını değerlendirerek sonuçlara katılmamak veya katılmak ise tamamen doktorun tercihine kalıyor.

Kardiyoloji ve radyoloji bölümlerinde denenen akıllı teşhis sistemlerinin avantaj sağladığı ve kullanılabileceği belirtildi. Yapay zeka tabanlı uygulamalar kanseri çok erken aşamadan tahmin edebiliyor ve kalp damar rahatsızlıklarının teşhisini hızlandırabiliyor.

Robotik Destek

Sağlık hizmetlerinde yapay zekanın tüm doktorların yerini alacağı düşüncesi son derece komik.  Ancak robotlar ve yapay zeka sistemleri cerrahların becerileriyle birleşerek eskiden yapmaya cesaret edemediğimiz bir sürü operasyonu mümkün kılabilecek. Sadece ameliyathanelerde değil hastanenin bir çok noktasında robot asistanlar bulunacak ve hastanenin işleyişini düzenleyecek. Özellikle hasta sayısı fazla olan hastanelere robot asistanlar büyük katkı sağlayacak.

Sanal Takip Sistemi

Doktorların çok meşgul oldukları bir gerçektir. Ve bu düzenli dikkat gerektiren hastalar için önemli bir sorun haline gelebilir. Bu noktada yapay zeka devreye girerek doktorların yükünü hafifletecek.

Yapay zeka destekli chatbotlar, günlük ilgi gerektiren hastalara sürekli destek sağlayarak bu sorunun çözümünde umut verici bir verimlilik sergileyecekler. İlaç takibi, egzersiz hatırlatması, iğnelerin kontrolü gibi çeşitli noktalarda hastaların takibi bu sistemlerle sağlanabilecek, hastalara bildirimler gönderilebilecek. Sanal takip sistemlerinin sanal danışmanlarla birlikte çalışması olası.

Ayrıca bu 4 fikir, temastan özellikle kaçındığımız koronavirüs döneminde oldukça etkili olduğunu gösterdi. İtalya’daki hastanelerde robotlar kullanıldı, bir çok medikal firması yapay zekaya yaptığı yatırımı artırdı. Önümüzdeki dönemde fazla temas gerektirmeyen teşhisler için doktorlar hastalara temas etmek zorunda kalmayabilir. Ayrıca hastabakıcıların ve görevlilerin yemek-su getirmek, yatak çarşaflarını değiştirmek gibi bazı görevlerini de robotların yapmaya başlaması olası.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler