Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsIoT ile Tedarik Zinciri Yönetimi

IoT ile Tedarik Zinciri Yönetimi

IoT, tedarik zinciri yönetimini ve ilgili süreçleri büyük ölçüde artırabilir. En büyük zorluklardan bazıları, tedarik zinciri süreçleri boyunca varlıkların kalitesini ve yerini bilmekle ilgilidir. Gerçek zamanlı konum, sıcaklık, hareket ve diğer önemli verileri sağlayan sensörlerden yararlanmak bir işletmenin tedarik zincirini büyük ölçüde dönüştürebilir.

Tedarik Zinciri Yönetimi Uzmanları Konseyi, bir tedarik zincirini “belirli bir ürünün tasarımına, montajına ve teslimatına katılan şirketler” olarak tanımlar.

Örneğin, muz tedarik zinciri tohum, yetiştirici, distribütör ağları, depolama ve olgunlaşma tesisleri, lojistik ve market tedarikçilerini içerir. Bu yolculuğun her adımı boyunca çeşitli zorluklar var. Örneğin, bir gönderi kaybolursa ne olur? Paydaşlar tedarik zincirinde bir gönderinin nerede kaybolduğunu nasıl bilebilirler? Ek olarak, muzun dış koşullara göre uzatılabilen veya azaltılabilen sınırlı bir raf ömrüne sahip olması nedeniyle, depolama koşulları için zorluklar vardır. Büyük bir muz sevkiyatı markete bozulmuş gelirse kim sorumludur?

Bu makalede, IoT’nin ilgili tüm paydaşlar için tedarik zinciri yönetimini büyük ölçüde artırabileceği yollardan birkaçına genel bakış yapacağız.

Ürünlerin Konumu

IoT’nin tedarik zinciri yönetimini geliştirmesinin olmazsa olmazı ürün takibidir. Ürün sadece takip edilmekle kalmaz, ayrı ayrı bileşenler de tedarik zincirleri boyunca izlenebilir. Konum verileri açıldığında, tedarikçiler, distribütörler ve toptancılar daha şeffaf bir tedarik zincirinden yararlanabilir. Ürünlerin tedarik zinciri boyunca yerini bilmek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sorunları çözebilir:

  • Depolanan ürünlerin yerini belirleme
  • Ürünlerin tedarik zinciri boyunca bir sonraki adıma geldiğinde tam olarak doğrulanması
  • Teslimat hızını ve teslimat yolunu izleme

Tedarik zincirinde bir ürünün yerini gerçek zamanlı olarak görmenin birkaç yolu vardır. GPS aracılığıyla konum alan sensörler, hücresel ağlar üzerinden gerçek zamanlı konum sağlayabilir. Ancak gerçek zamanlı konum sağlarken dikkate alınması gereken maliyet ve pil ömrü etkileri vardır. Bir ağda ne kadar çok iletişim cihazı varsa, pil o kadar hızlı boşalır. Bir sensörün sabit bir güç kaynağı varsa, pil ömrü muhtemelen belirli bir kullanım durumu için doğru donanımı ve ağ çözümünü bulmada önemli bir faktör olmayacaktır.

Tüm bunlar, bir tedarik zinciri yönetimi varlık izleme çözümü için doğru donanım, ağ, operasyon ve iş mantığının oluşturulmasının, bir şirketin çözmeye çalıştığı tam kullanım durumuna bağlı olduğunu söylemektedir. 

Ürünlerin Kalitesi

IoT’nin tedarik zincirini geliştirdiği bir başka alan da tedarik zinciri boyunca farklı şirketlerin üretilen ve taşınan ürünlerin kalitesini doğrulama ve kalitesini sağlama yeteneğinin kilidini açmaktır.

Soğuk Zincir Yönetim Çözümleri, tedarik zinciri boyunca kalitenin yönetilmesine mükemmel bir örnektir. Kaliteyi sağlamak için tedarik zincirindeki belirli sıcaklıklarda birçok farklı gıda ve ilacın muhafaza edilmesi gerekir. Her yıl, yüksek sıcaklıklardan kaynaklanan hasar nedeniyle milyarlarca dolar kaybediliyor. Örneğin, elma veya insülin kliması bozuk bir araçta tutulursa, distribütöre varışta bozulabilir. Soğuk Zincir Yönetim Çözümleri varlıkların kalitesini korumak konusunda çok yardımcı olur.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler