Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsGüvenli ve Akıllı: Bankacılıkta IoT

Güvenli ve Akıllı: Bankacılıkta IoT

Yapay zeka (AI) özellikli çözümlerin gücünden akıllı cihazlarla artan mobiliteye kadar, Nesnelerin İnterneti (IoT) olarak da bilinen bağlı dünya fikri, verimlilik ve optimize edilmiş deneyimler için müşteri talepleri doğrultusunda yerine getiriliyor.

Dijital Dönüşüm

Ağa bağlı cihazlar ve platformlar günlük yaşamlarımız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir, birbirimizle nasıl etkileşimde bulunduğumuzu, nasıl iş yaptığımızı ve nasıl iletişim kurduğumuzu değiştirmektedir. Basitçe söylemek gerekirse, dijital dönüşüm, insanların ve işletmelerin yeni ve heyecan verici yollarla etkileşime girmesini sağlıyor.

Güvenlik ve operasyonel kaygılar nedeniyle, bankaların muhafazakar olduğunu fakat daha sonra IoT gibi belirli teknolojiyi benimseyen aşamaları uyguladıklarını söyleyebiliriz. IoT’nin ilk aşamalarında, bankalar daha zengin bir çevrimiçi bankacılık deneyimi, özellikle rekabetçi bir pazarda artan konumlandırma gibi dijital yöntemlerin konuşlandırılmasına daha fazla odaklandı. Örneğin, bireysel bankacılık ortamlarında daha hızlı ödemeler, müşteri taleplerine daha iyi yanıt ve daha duyarlı mobil hizmetler gibi teknolojiler IoT’nin benimsenmesini sağlayan kritik özelliklerdir.

Dijital yöntemler ve IoT’nin benimsenmesi fikrine odaklanan video gözetimi, IoT verilerinin en büyük kaynaklarından biri haline geldi ve bankalar sahtekarlığı azaltmaya, müşteri hizmetlerini iyileştirmeye ve eğitimi iyileştirmeye yardımcı olmak için videoya büyük ölçüde güveniyor. Bankalar, uçtan uca entegre ve güvenilir bir çözümü çalıştırmak için bir dizi sistem ve sensörden toplanan bilgileri kullanır. Tüm bu bilgileri gerçek zamanlı olarak verileri etkili bir şekilde toplamak, analiz etmek, depolamak ve bunlara göre hareket etmek, organizasyonel ve operasyonel hedeflere ulaşmak için kritik öneme sahiptir. Tüm bunlar sonuçta iyileştirilmiş araştırmalara ve daha iyi müşteri hizmetlerine bağlıdır.

Müşteri Katılımı

Mobil ve çevrimiçi bankacılık da dahil olmak üzere IoT ve akıllı teknolojilerin ortaya çıkması, müşteri katılımını iyileştirmek ve müşterilerin sorunsuz bir şekilde işlem yapabilmesi için gereken günlük hizmetleri sağlamak için kritik öneme sahiptir. Sürekli değişen risk ortamı ve ilerleyen tehditlere hızlı cevap vermek için, finansal kurumlar sadece bugün için plan yapmakla kalmamalı, aynı zamanda en yenilikçi, kanıtlanmış teknolojilerin ve çözümlerin kullanılmasını da sağlamalıdır.

Yeni eğilimler ve stratejiler ortaya çıktıkça ve öncelik kazandıkça, güvenlik liderleri işlerini modernleştirmek, basitleştirmek ve otomatikleştirmek için mümkün olduğunca fazla veri ve istihbarat toplamak için hazırlıklı olmalı ve sürekli çalışmalıdır.

Çoğu finansal kuruluş, ortak hedeflere ulaşmak için teknolojilerden yararlanmak ister: tatmin edici müşteri katılımı, gelişmiş güvenlik ve sahtekarlık azaltma. İleride, bankaların bu çabaların IoT’nin gücünden nasıl önemli ölçüde etkilenebileceğini düşünmeleri gerekiyor.

Büyük Veri ve Analitik

Finansal kuruluşların tehditleri gerçek zamanlı olarak tahmin etmelerine ve tespit etmelerine yardımcı olmak için piyasa liderleri, geleneksel video kaydı alanının ötesine geçen ve belirli sorunları çözmek için yazılım araçlarına ve analitik uygulamalara odaklanan sofistike çözümler sunar.

Örneğin, yüz tanıma, birden fazla yeri ziyaret eden bir dolandırıcıyı tanımlamak için kullanılabilir. Loitering tespiti, büyüyen bir başka kullanım durumudur. Birisi belirli bir süreden daha uzun bir ATM girişinde durursa, sistem ilgili paydaşı duruma bildirebilir. Bu eylem ATM’yi gözden geçirme işlemi olabilir veya hava durumundan nasibini almış biri olabilir.  Loitering tespiti, bu tür bilgilere erişme derhal ve uygun bir tepki verir.

Siber güvenlik

Bir bankanın güvenlik sistemini düşündüğünüzde, saldırı ve kötü amaçlı yazılımların genellikle fiziksel güvenlik cihazlarından ayrı olarak düşünüldüğü için siber güvenlik hemen akla gelmeyebilir. Ancak davetsiz misafirlerin ağlara, verilere ve varlıklara erişim elde etmek için daha karmaşık ve benzersiz yöntemler kullanmaya başladıkları için ikisi hızla iç içe geçiyor. 

IoT aracılığıyla giderek daha fazla fiziksel güvenlik cihazı bağlandıkça, güvenli veri aktarımı sağlamak için şifreleme ve güvenlik açığı testi şarttır. Herhangi bir ağa bağlı cihaz veya IoT stratejisinde olduğu gibi, finans kurumları ağ cihazlarına düzenli güncellemeler ve yazılımlar yüklemeli ve uygun şifre hijyeni uygulamalıdır.

Otomasyon ve Modernizasyon

Bankaların teknolojiye yatırım yapması için, güvenlik ekiplerinin ve araştırmacıların ilgili görevlere zaman ve çaba harcamasına ve verimli yanıtlara sahip olmaları gerekir. Yazılım güncellemeleri ve kamera doğrulaması gibi belirli işlemleri otomasyona bırakmaları gerekir. Modernize edilmiş süreçlerin, müşteri deneyimini ve genel sadakati artırırken IoT ve bulut da dahil olmak üzere öne çıkan trendlerden faydalanması gerekecektir.

Videonun buluta taşınması, şu anda bant genişliği ve yüksek maliyet gibi oldukça fazla engele sahip olmasına rağmen, bulut, diğer paydaşlarla hızlı ve verimli bir şekilde bilgi paylaşımı söz konusu olduğunda birçok avantaj sunuyor. Örneğin, bir bankada bir olayınız varsa, bugün video bilgilerini paylaşma işlemi manueldir, banka yöneticisi veya merkezi yatırımcı olayı bir CD’ye kaydetmek zorundadır. Ancak bulut bu işlemi basitleştirebilir: araştırmacı videoyu şifreli bir bağlantıyla bir kullanıcı adı ve parola ile paylaşabilir. Kolluk kuvvetleri daha sonra davaları öncekinden daha hızlı kapatmak için kullanılabilecek verilere hızla ve kolayca erişebilir.

Bankacılık Organizasyonları Nerede

Daha fazla şube operasyonu müşteri için kolaylık ve hizmet sağlamayı amaçladığından, bankacılık pazarı dijital ve mobil cihazların artan kullanımı ile gelişmeye devam etmektedir. Bu ilerlemeler ayrıca sahtekarlık ve kayıp için daha büyük fırsatlar yaratır. Giderek daha sofistike sahtekarlık teknikleri, kuruluşların bu tür faaliyetlerin önlenmesi ve tespiti için yeni yaklaşımlar benimsemelerini gerektirir. Banka liderleri, IoT içindeki bu yeni çözümlerin ve bağlantılı dünyanın nasıl daha fazla büyüme sağlamak için başarılarını ve rekabetçi konumlarını nasıl destekleyebileceğini incelemelidir.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler