Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaElektronikÇinli Bilim İnsanı Plazma Motoru Geliştirdi

Çinli Bilim İnsanı Plazma Motoru Geliştirdi

Bilim-kurgu filmlerinde muazzam hızlara ulaşan plazma destekli uzay mekikleri görmeye alıştık. Peki plazma tahrikli bir motor yapmak gerçek hayatta mümkün mü?

Tahrik sistemleri (İngilizce’de propulsion) genel olarak motorlardaki dönüşüm sistemlerine verilen isim. Plazma tahrik sistemi ise elektriği doğrudan itme gücüne dönüştürüyor.

Fossil fuel-free jet propulsion with air plasmas

Wuhan Üniversitesi’nde Jau Tang adında bir profesör geçtiğimiz yıldan beri bir projede çalışıyor ve bu projede plazma gücü kullanan bir itiş sistemi inşa etmeyi amaçlıyor. Projenin temel prensibi herhangi bir “fosil yakıt” kullanmaksızın elektrik enerjisini ve mikrodalgaları kullanarak havayı plazma haline getirmek ve bu yüksek enerjili havayı dışarı püskürterek itiş gücü elde etmek. Tang’ın açıklamalarına göre bu itiş gücü öncelikle uçaklarda ardından ise uzay mekiklerinde kullanılabilecek kadar güçlü.

Orbion raises $9.2M to mass-produce plasma thrusters for small ...

Star Wars‘ta tüm uzay gemilerini akıl almaz hızlara ulaştıran, Iron Man‘e uçma yeteneğini bahşeden, Geleceğe Dönüş serisinin efsane arabası DeLorean‘a gücünü veren iticilerin arkasındaki teknoloji olan plazma destekli iticiler ya da plazma tahrikli iticiler henüz hala insanlığın hayal ürününün bir parçası. Jau Tang’ın iddialarının henüz bir kanıtı yok. Ancak bir gün bu teknolojiye geçebilirsek küresel ısınma, hava kirliliği gibi sorunları kökünden çözmenin bir yolunu bulmuş oluruz. Ayrıca hiç yakıt harcamadan çalışan bu sistemle uygarlığımızı yeni bir çağa taşır, uzay yolculuklarının zorluklarını ortadan kaldırabiliriz.

Le musée galactique de Coruscant sur le forum Star Wars 1313 - 21 ...

Ne yazık ki şu ana kadar yapılan bir çok plazma motoru deneyi teknolojik sınırlamalar nedeniyle başarısız oldu. İnsanlık olarak bu kadar çok enerji harcayan, kontrol altına alınması zor ve inanılmaz bir bütçeye ihtiyaç duyan bir projeyi henüz gerçekleştiremiyoruz.

Tang yaptıkları deneyler sonucunda bu teknolojinin fosil yakıtlara bir alternatif oluşturabileceğini ve 2 yıl sonra başarılı bir şekilde kullanılabileceğini açıkladı.

 

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler