Genel

Hayvanlarla Konuşmak Mümkün Mü?

Japonya deneyler sonucu hayvanlar ile insanların anlaşmasını sağlayacak bir cihaz geliştirdiğini açıkladı.

Japonya Teknoloji Bakanlığı yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Geliştirdikleri beyin-bilgisayar arayüzünü manyetik rezonans makineleri ve yapay zeka sistemleri ile birleştiren Japon uzmanlar evcil hayvanların ve insanların beyin sinyallerini bir mesaja dönüştürebiliyor.

Scientists are Designing Technology to Help Animals 'Talk ...

Proje hakkında fazla detay açıklanmasa da Amerika’da benzer teknolojilerin denendiği biliniyor. Sadece hayvanlardan gelen sinyalleri anlayabileceğimiz bir mesaja dönüştürmekle kalmayan bu sistemler gelecekte tamamen felçli insanların konuşması için büyük bir umut olacak.

Brain-Computer Interface - Mysteries of the Brain - YouTube

Bu teknoloji konuşamayan canlıların “verbalizasyonu” olarak adlandırılıyor. Verbalizasyon sözle ifade etme anlamına geliyor. Hayvanların beyin sinyallerini mantıklı bir çıktıya atayacak sistemler hayvanların “konuşmasını” sağlamaktan çok hareketleri ve çıkardıkları seslerle ne ifade ettiklerini kullanıcılara gösterecek. Bu teknolojileri bir İngilizce-Türkçe çeviri aracı gibi görmemek gerekiyor çünkü henüz keşfedebildiğimiz bir “hayvan dili” yok. Hayvanların iletişim kurma araçları genelde basit sesler ve hareketler olarak şekilleniyor. Oysa insanlar kompleks bir alfabe, çok farklı sesler ve mimikler ile anlaşıyor.

Atabek Batuhan Bilgiç

•İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf Öğrencisi •İstinye Üniversitesi Girişimci Mühendisler Kulübü kurucu başkanı •IoT-İstinye Çekirdek Takım Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close