Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGenelMetal Yiyen Bakteriler Keşfedildi

Metal Yiyen Bakteriler Keşfedildi

Bilim insanları bir çok amaç uğruna metal yiyen bakterileri gözlemleyebilmek istiyorlardı. Yüz yıldan uzun süredir varlığı tahmin edilen bu bakteriler sonunda görüntülenebildi.

California Teknoloji Enstitüsü‘nde mikrobiyoloji uzmanları bir manganez türüyle yapılan bir deney sırasında metal yiyen bakteri örneği keşfedildi.

CNN’in haberine göre Dr. Jared Leadbetter, deneyden sonra manganez bulaşmış bir kavanoza, çözülmesi için ofisindeki lavabosunda su doldurdu. Dr. Leadbetter, birkaç ay sonra kampüse döndüğünde, kavanozun koyu bir maddeyle kaplandığını gördü.

Manganese - Wikipedia               Manganez   

   Manganez Oksit

Dr. Leadbetter, basın açıklamasında “Kendi kendime ‘Bu da ne?’ dedim. Bunun uzun zamandır aranan mikroplardan kaynaklamış olabileceğini düşündüm. Bunu anlamak için sistematik testler yaptık” dedi.

Yapılan testlerin sonucunda bu siyaha yakın maddenin oksitlenmiş manganez olduğu ve metal yiyen bakterilerin bir ürünü olduğu keşfedildi. Bu bakteriler büyük olasılıkla bölgenin musluk suyu kaynağında var olan bakteriler ve bu da dünyanın bir çok bölgesinde bu bakterilerin akrabalarının bulunabileceğini gösteriyor.

Jared Leadbetter (Caltech) 1: Termites and Their Symbiotic Gut ...
Jared Leadbetter

Uzmanlar Hang Yu ve Jared Leadbetter’in Nature dergisinde yayınladıkları araştırma sonuçlarında bu bakterinin metali enerji kaynağı olarak kullandığı keşfedilen ilk bakteri olduğu belirtildi. Bu bakteri kemosentez sürecinde manganezden yararlanıyor ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi bu yolla elde ediyor. Kemosentez klorofile sahip olmayan yani güneş ışığından yararlanamayan canlıların başka maddeleri oksijenle tepkimeye sokarak kendilerine enerji sağlamaları olayı olarak adlandırılabilir ve metalin kemosentezde kullanımının keşfi bilim dünyası için büyük bir adım olacak.

Chemosynthesis in Biology: Definition, Equation, Examples

Leadbetter açıklamalarında çevre mühendislerinin su şebekelerinde ve yer altı su hatlarında manganez oksit sebebiyle tıkanıklıklar keşfettiğini ancak sebebinin tam anlamıyla belirlenemediğini söylüyor. Bu tıkanmalar uzun yıllardır metal yiyen bakterilerin varlığına bir kanıt oluşturuyordu.

Bilim insanları bu buluş sayesinde deniz tabanlarında, greyfurt büyüklüğündeki “manganez nodülü” olarak bilinen metal toplarının sırrını da açığa çıkarılabileceğini söylüyor. Bu toplar, içerdiği nadir metaller için okyanus tabanından toplanıyor.

The bacteria in your gut may reveal your true age | Science | AAAS

Metal yiyen bakterilerin varlığının keşfedilmesiyle önümüzdeki yıllarda metaller enerji elde etmek için kullanılabilir, metal geri dönüşümü başka bir boyut kazanabilir ve daha önceden göremediğimiz yepyeni bir mikroskopik dünyanın kapıları bize aralanabilir.

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler