Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelÜretimde Artırılmış Gerçeklik

Üretimde Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (AR), gerçek ve sanal dünyaların (bilgisayar tarafından üretilen) kombinasyonunu ifade eder. Bazı insanlar AR’yi sanal gerçeklikle karıştırır. Sanal gerçeklik (VR), gerçek dünyayı kapatan eksiksiz ve sürükleyici bir deneyimdir. Artırılmış gerçeklik, bilgisayar tarafından oluşturulan (CGI) bir videoyu kamera ile çekilen bir videonun üzerine yerleştirir ve CGI nesnelerinin gerçek dünyada sabit bir konuma sahip gibi göründüğü izlenimini verir.

Bir kamera gerçek dünyadaki görüntüleri ekrana aktarır. Bir bilgisayara sanal nesnelerin nereye yerleştirileceğine dair bir referans verilir. Gerçek dünyanın fiziksel nesneleri gibi bir büyütme elde etmek için bir işaretçi kullanan işaretçi tabanlı bir referans olabilir. İşaretleyiciyle ilgili bu büyütmeler, dijital olarak geliştirilmiş görüntüler uygulayarak nesneyi veya görüntüyü geliştirir.

GPS, ivmeölçerler, yönelim sensörleri ve barometrik sensörlerin yanı sıra sokak çizgileri, binalar ve ufuk çizgisi gibi önemli noktalar da yönlendirme sağlayabilir.

Bilgisayar, videonun şifresini çözer ve sanal nesnelere nasıl sığacağını belirler. AR bilgisayar görüşü, bir referans noktası üzerindeki göreceli bir yerleşimdir, daha gelişmiş algoritmalar ise gölgeler, engelleme ve  kinematikler yapabilir. Kombinasyon, ekran aracılığıyla kullanıcıya geri gönderilir.

Konum tabanlı referans, geçerli konumu bir ilgi noktası olarak depolanan AR bilgisi ile eşleştirmek için bir tetikleyici olarak bir GPS konumunu kullanır.

Diğer bir referans, yüz görüntüsünü bir bakış açısı olarak kullanarak, çeşitli kozmetik veya gözlük türlerini uygulamanıza ve değiştirmenize izin veren yüzünüzün görünümü gibi, değiştikçe bir nesnenin görünümüne duyarlı olan dinamik büyütmedir. Bu AR türü, nesne için doğru büyütme derecesini belirlemek için model ölçeğini kullanarak hareket izlemeyi kullanır.

VR kullanılırsa imalat işçisinin hareketleri engellenebilir çünkü gerçek dünya etkileşimleri kulaklık takılıyken engellenir. Artırılmış gerçeklik cihazları, çalışan hareketini daha doğal ve kusursuz hale getirir.

Üretimde teknoloji, çeşitli değişiklikleri ölçmek, güvenli olmayan çalışma koşullarını belirlemek ve hatta bitmiş bir ürünü tasavvur etmek için kullanılabilir. Üreticiler, metni, istatistikleri ve çalışanın mevcut göreviyle ilgili bilgileri üst üste koymak gibi dijital karakterlerden, görüntülerden veya içerikten daha fazlasını sunmak için kullanabilir. Bir işçi, bir ekipman parçasını görebilir ve çalışma sıcaklığını görebilir, ekipmanın sıcak olduğunu ve çıplak elle dokunmanın güvenli olmadığını anlayabilir. Bir çalışan, iş arkadaşlarının konumu, hangi makinelerin bozulduğu veya bir fabrikadaki hangi konumların kısıtlandığı dahil olmak üzere çevresinde olup biten her şeyi bilebilir.

Güvenlik, üretim ortamında her zaman bir sorundur. Doğru AR uygulamaları ile deneyimsiz çalışanlar, ek kaynakları boşa harcamadan her zaman bilgilendirilebilir, eğitilebilir ve korunabilir. Büyük, karmaşık makinelerle veya tehlikeli ekipmanlarla çalışırken teknik eğitim ve öğretim pahalı olabilir.

Artırılmış gerçeklik sayesinde, lojistik çalışanları, onlara ürünlerin ve malların tam olarak nerede olduğunu söyleyen bağlantılı bir sistemi kontrol edebilir. AR sistemini kullanarak gerekli bilgileri tarayabilirler, bu da siparişin hızlanmasına yardımcı olur. Daha sonra çalışan ürünü alır ve uygun yere teslim eder.

Artırılmış gerçeklik kullanan bir bakım ekibi, olası sorunlar da dahil olmak üzere hangi ekipman ve donanımın bakıma ihtiyaç duyduğunu tam olarak görebilir. Aynı sistem onlara operasyon sürelerini, son servis tarihini, olası arıza yerlerini ve daha fazlasını gösterebilir. Bu da daha hızlı yanıt ve daha hızlı onarım sağlayacaktı.

Geleneksel tasarım ve prototip oluşturma son derece uzun olabilir. Herhangi bir ürün üretime verilmeden önce, birçok revizyon gerçekleşecektir. AR, ekip çalışmasını ve taraflar arasındaki iletişimi basitleştirerek bu süreci hızlandırabilir. Bir şirket yöneticisi, gerçek ürünün AR kullanılarak gerçek zamanlı olarak tasarlanıp inşa edildiğini görebilir.

AR ile uzaktan yardım çözümleri mümkündür. Bir üreticinin müşterisi, uzaktan yardım yoluyla mesafe ne olursa olsun, her yerde çevrimiçi tavsiye alabilir. Karmaşık ekipman bakımı veya onarımında, yalnızca ekipman parçası üzerinde bir uzmanın çözebileceği durumlar vardır. Operatör, görüntülediği ürünün uzaktan görüntülerini gönderebilir, bu da uzmanın teknik problemin gerçek zamanlı olarak iletilebilecek bir çözüm önermesine olanak tanır.

Artırılmış gerçeklik, bir üreticinin satış temsilcilerinin müşterilere ürünlerin, prototiplerin, katalogların ve diyagramların görüntülerini sunmasına olanak tanır. AR, sunum yapan kişiyle birlikte hareket eden hologramların animasyonlu 3B öğeler, metin, video ve görüntülerle çoğaltılmasına olanak tanır.

AR, fabrika planlaması için kullanılabilir. AR kullanılarak, mevcut tesisin dijital verilerle birleştirilmiş görsel bir sunumu elde edilebilir, bu da daha fazla planlama güvenilirliğine ve dolayısıyla zaman ve maliyette bir azalma sağlar. Doğruluk, üretken AR fabrika planlaması için kritik bir gerekliliktir. Tesisin yeniden inşası veya atölye modifikasyonu ile ilgili başarılı kararlar için doğru veri girdisinin güvenilir olması gerekir.

Fabrikadaki AR için bir başka kullanım da görüntü karşılaştırmasıdır. Temel fikir, inceleme altındaki parçaların veya montajların kaliteli fotoğraflarının çekilebilmesi ve ardından bir artırılmış gerçeklik katmanı aracılığıyla bir üretici tedarikçisi tarafından sağlanan görüntülerle karşılaştırılabilmesidir. Spesifikasyonların dışında kalan özellikler, kaplamayla vurgulanarak teknisyenlerin sorunu hızlı bir şekilde tanımlamasına ve farklılıkları çözmesine olanak tanır.

Artırılmış gerçeklik kavramı bir süredir ortalıkta olsa da, teknoloji hala erken aşamalarında ancak çok hızlı büyüyor. Artırılmış gerçeklik gözlüklerinin önümüzdeki yıl 19,1 milyon adet civarında satışa ulaşması bekleniyor. Üretimde artırılmış gerçeklik genişledikçe, asla mümkün olduğunu düşünmediğimiz ve hatta hayal bile edemediğimiz bazı senaryolar göreceğiz.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler