Perşembe, Mayıs 30, 2024
Ana SayfaInternet of ThingsKablosuz Sensör Teknolojisinde IoT'nin Rolü

Kablosuz Sensör Teknolojisinde IoT’nin Rolü

Teknolojinin gerçek değeri, dünyayı sıkıntıdan kurtarma gücünde yatmaktadır. Benzeri görülmemiş bir pandeminin milyonlarca insanı kısıtladığı ve işletmeleri tamamen durma noktasına getirdiği bu zamanlarda, IoT geliştirmeye yatırım yapmak artmamış görünüyor. Endüstriyel IoT trendlerine göre, endüstriler 2020’de IoT çözümleri kurmak için 1,6 Trilyon dolardan fazla yatırım yapacak. Bu, bağlı cihazların ekosistemini insan bağımlılığı olmadan mümkün olduğunca çok işlemi otomatikleştirmek için güçlendirecek.

Kablosuz sensörlerin dahil edilmesiyle IoT portföyü, IoT’den getiri sağlayan en iyi endüstrilerle farklı ekosistemler için özel çözümlere dönüştü. Uzak cihazlar ve kablosuz sensörler birbirleriyle yakın bir şekilde çalışsalar da, daha fazla işlemi basitleştirmek için ölçeklendirilmeleri gerekir.

IoT ve Kablosuz Teknolojinin Kapsamı

Kablosuz sensörler, sonsuz fırsatlar üretmek için birden fazla IoT uygulamasını güçlendirebilir. Kapı ve pencerelerdeki sensörlerden, kablosuz su sensörlerini kullanarak sızan boruları ve tuvaletleri onarmaya kadar mobil cihazlarda kullanımı izlemeye kadar evler artık daha akıllı, daha güvenli ve enerji tasarruflu.

Ancak evdeki en önemli kullanım, mülke zamansız erişim konusunda kullanıcıyı anında bilgilendiren güvenlik sistemlerinden gelmektedir. Ve daha sonra tüm HVAC (Isıtma Havalandırma Klima) sistemini ayarlamak için bazı termostatlar uzaktan izlenebilir. Hatta bu yılın sonuna kadar evlerde bulunan IoT cihazlarının sayısı 12,86 milyara yükselecek.

Mevcut Kablosuz Uygulamalar

Operasyonel IoT proje maliyetleri yüksek olduğundan ve güç gereksinimleri kapsamın ötesinde olduğundan, hücresel ağlar çoğu uygulama için önde gelen seçenek olmayabilir. 5G ile birlikte, ultra düşük gecikme, yüksek hızlı mobilite, zamana duyarlı endüstriyel otomasyonu basitleştirebilir ve Endüstriyel Nesnelerin İnternetine (IIOT) doğru bir adım atabilir.

Hücresel bağlantıyı karşılayamayan düşük güç tüketen IoT uygulamaları için Bluetooth Düşük Enerji (BLE) bir alternatif olabilir. BLE, nabız oksimetresini, kan basıncını, glikozu vb. ölçebilen akıllı saatler gibi giyilebilir cihazlara entegre edilebilir. Dahası, cihazları akıllı telefonlar üzerinden izleme, tüm BLE kullanım durumlarının en basitidir.

WiFi ağları söz konusu olduğunda, büyük ölçekli projelerde pille çalışan IoT sensörleri için kullanışlı değildir. Bununla birlikte, WiFi 6. nesil (veya AX WiFi), veri verimini artırmak için 9,6 Gbps’lik üstün ağ bant genişliği sağlar.

IoT’yi kablosuz teknolojiyle keşfetmek ve RFID’yi dikkate almamak haksızlık olur. Daha kısa mesafeler için veri iletmek ve temassız ödemeler gibi birden çok işlevi yürütmek için radyo dalgalarını kullanan RFID uygulamaları, pandemi çağında yeniden canlandı. IoT’nin desteğiyle birlikte lojistik ve perakende sektörlerinde devrim yaratan teknoloji daha akıllı bir versiyona olgunlaşacak. Perakende satış mağazalarındaki akıllı raflarda, akıllı aynalarda veya daha akıllı bir tedarik zinciri ağında, RFID temassız ana vagonun liderliğinde.

İletişim Cihazlarını Kullanan Akıllı Şehirler

Bugün beyin fırtınası yaptığımız tüm ilerlemeler, akıllı şehirlerden başlayarak daha akıllı bir sosyal yapı inşa etmeye yönelik ortak bir vizyonu hedefliyor. Bu nedenle, daha küçük ölçekte görselleştirdiğimiz IoT kullanım durumları ne olursa olsun, her bir cihazın dev bir kentsel ağın düğümü gibi davrandığı bir şehir inşa etmeye çalışmalıdır. Küresel akıllı park pazarı büyüklüğü 2023 yılına kadar potansiyel olarak 3,8 milyara ulaşabilirken, tüm önde gelen kentsel yönetimler bunu benimsemek istiyor.

Karmaşık bir altyapı gerektirmez ancak araç trafiğini verimli bir şekilde yönetebilir. Bu tür park çözümleri, aracın içeri-dışarı hareketini gerçek zamanlı takip etmenin yanı sıra, yeni girişi mevcut park yerleri hakkında da bilgilendirir.

Küresel olarak çoğu kentsel alan için çözülmemiş bir darboğaz olan atık yönetimi, bağlı cihazlardan oluşan bir ağ kullanılarak etkili bir şekilde basitleştirilebilir. Fikir basit; konteynerler daha fazla atığı barındırma kapasitesini izleyen kablosuz sensörlere sahip. Konteynır kapasitesi belirli bir eşik sınırını aştığında, sensörler sürücüyü bilgilendirir ve o da bir sonraki kamyon için toplama noktasından ayrılır. Atık toplama verimliliği arttıkça, operasyonel maliyetler düşer ve diğer çevresel kaygı alanlarına odaklanır.

Ancak, en yakın pratik benimseme kullanım durumu Siemens tarafından önerilmektedir. CyAM olarak bilinen IoT çözümü, bir şehrin hava kirliliği endeksini yakalar ve analiz eder. Teknoloji, hava kalitesini tahmin ediyor ve sonraki 3 gün içinde eşik sınırlarının nasıl aşılmasının beklendiğine göre değerlendiriyor. Dijital bir gösterge panosu aracılığıyla erişilen veriler, şehir yöneticilerinin önceden emisyon kontrol kararları almasına olanak tanır.

İleriye gidiyor

IoT büyüktür. Bir milyar bağlı cihaz fikrinden tam anlamıyla yararlanılıyor. Aslında dünya, termostatı mobil cihaz üzerinden çalıştırmanın ötesinde karmaşık sorunları basitleştirmeyi dört gözle bekliyor. Akıllı evler, akıllı binalar, akıllı şehirler, akıllı tarım ve tedarik zinciri yönetimi, kablosuz sensör ağlarının çarpıcı biçimde etkileyeceği alanlardan sadece birkaçıdır. Aynı zamanda, diğer teknolojilerle bağlantılı cihazların kapsamı, eklenen riskler ve sonsuz kullanım durumları, konuşan cihazlar için geleceğin anlatısını oluşturacaktır.

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler