Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaGenelYeni Elektronik Yapay Cilt, İnsan Cildi Gibi Acıya Tepki Verebilir

Yeni Elektronik Yapay Cilt, İnsan Cildi Gibi Acıya Tepki Verebilir

RMIT Üniversitesi’ndeki bir ekip tarafından geliştirilen prototip cihaz, insan cildinin acıyı algılama şeklini elektronik olarak kopyalayabiliyor. Cihaz, vücudun -neredeyse anlık- geri bildirim yanıtını taklit eder ve sinir sinyallerinin beyne gittiği aynı hızla acı verici hislere tepki verebilir.

Baş araştırmacı Profesör Madhu Bhaskaran, acı algılayıcı prototipin yeni nesil biyomedikal teknolojilere ve akıllı robotiklere yönelik önemli bir ilerleme olduğunu söyledi. Bhaskaran, “Cilt, herhangi bir şey acıt hissettiğinde hızlı uyarı sinyalleri göndermek için tasarlanmış karmaşık özelliklere sahip, vücudumuzun en büyük duyu organıdır” dedi.

“Her şeyi deriden hissediyoruz, ancak acı tepkimiz yalnızca belirli bir noktada devreye giriyor, örneğin çok sıcak veya çok keskin bir şeye dokunduğumuzda. Şimdiye kadar hiçbir elektronik teknoloji, insanoğlunun bu acı hissini gerçekçi bir şekilde taklit edemedi. Yapay cildimiz basınç, sıcaklık veya soğuk bir acı eşiğine ulaştığında anında tepki verir. Gerçekten akıllı protezler ve akıllı robotikler sunmak için ihtiyaç duyduğumuz karmaşık geri bildirim sistemlerinin gelecekteki gelişimi için atılmış kritik bir adım.”

Fonksiyonel algılama prototipleri

Araştırma ekibi, acı algılama prototipinin yanı sıra, sıcaklık ve basınçtaki değişiklikleri algılayabilen ve bunlara yanıt verebilen, gerilebilir elektroniklerle yapılmış cihazlar da geliştirdi.

RMIT’deki Fonksiyonel Malzemeler ve Mikrosistemler grubunun eş lideri Bhaskaran, üç işlevsel prototipin, cildin algılama kapasitesinin temel özelliklerini elektronik biçimde sunmak için tasarlandığını söyledi.

Elektronik cilt nasıl yapılır 

Advanced Intelligent Systems’da yayınlanan ve geçici patent olarak başvurusu yapılan yeni araştırma, ekip tarafından daha önce öncülük edilen ve patenti alınan üç teknolojiyi birleştiriyor:

  • Gerilebilir elektronikler: Çıkartma kadar ince, şeffaf, kırılmaz ve giyilebilir elektronikler sağlamak için oksit malzemeleri biyouyumlu silikonla birleştirir.
  • Sıcaklığa tepki veren kaplamalar: Isıya tepki olarak dönüşen bir malzemeye dayanan, insan saçından 1.000 kat daha ince kendi kendini değiştiren kaplamalar.
  • Beyni taklit eden bellek: beynin önceki bilgileri hatırlamak ve saklamak için uzun süreli belleği kullanma şeklini taklit eden elektronik bellek hücreleri.

Acı sensörü üç teknolojiyi de birleştirir.

Doktora araştırmacısı Md Ataur Rahman, her prototipteki bellek hücrelerinin basınç, ısı veya acı belirli bir eşiğe ulaştığında bir tepkiyi tetiklemekten sorumlu olduğunu söyledi.

“Esasen ilk elektronik somatosensörleri ürettik. Vücudun karmaşık nöron sisteminin, sinir yollarının ve duyusal uyaran algımızı yönlendiren reseptörlerin temel özelliklerini kopyaladık” dedi.

“Bazı mevcut teknolojiler, farklı acı düzeylerini taklit etmek için elektrik sinyalleri kullanırken, bu yeni cihazlar gerçek mekanik basınca, sıcaklığa ve acıya tepki verebilir ve doğru elektronik yanıtı verebilir. Bu, yapay cildimizin bir iğneye parmağınızla nazikçe dokunmakla kendinizi yanlışlıkla ona saplamak arasındaki farkı bildiği anlamına geliyor, bu da daha önce elektronik olarak hiç başarılmamış kritik bir ayrım.”

Furkan Yasin Engin
Furkan Yasin Engin
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
RELATED ARTICLES

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler