Cumartesi, Temmuz 13, 2024
Ana SayfaGenelTürk Bilim İnsanlarından Güneş Pillerinin Verimliliğini Artırma Yöntemi

Türk Bilim İnsanlarından Güneş Pillerinin Verimliliğini Artırma Yöntemi

En zararsız enerji üretim yöntemlerinden biri olan Güneş pillerinin geliştirilmesi için bir çok proje yapılıyor. Bu projelerdeki ortak amaç panellerin verimini artırmak. Ege Üniversitesi‘nden araştırmacılar %28’e kadar verim artışı sağladıklarını belirtiyor.

Güneş pillerinin temel prensibi, Güneş’ten gelen ışığın enerjisini solar hücrelerde emerek elektrik üretmek. Güneş ışığı çarptığı solar hücrelerdeki elektronları hareketlendirerek elektrik enerjisine dönüşür ve bu elektrik enerjisi genelde suları ısıtmak amacıyla kullanılır.

Perovskit güneş pili teknolojisinde önemli gelişme | Enerji Portalı

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü‘nden bilim insanları yaptıkları bir çalışma sonucu güneş pili verimliliğini %28’e kadar artırmayı başardı. Enstitünün yaptığı açıklamada, önceden 2-10 nanometre boyutlarında üretilebilen bir atomaltı  nano-parçacık olan altın kuantum noktanın artık 1 nanometre boyutunda üretilebileceğini belirtti.  Boyuttaki bu küçülme Güneş enerjisinin çok daha fazla noktadan emilmesini sağlayacak.

Bu keşif sonucunda geliştirilen yeni Güneş pilleri artık kapalı alanda, camlarda, perdelerde bile kullanılabilecek. Karanlık ortamlarda bile kayda değer miktarda enerji elde edilebilecek.

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü
Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü

Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Müdürü ve Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şule Erten Ela, silisyum teknolojisi ve yeni nesil güneş pillerini birleştirdikleri bu projenin şu an patent aşamasında olduğunu ve büyük ses getireceğine inandıklarını belirtti.

Yaklaşık 15 yıldır bu konuda çalıştıklarını aktaran Ela, “Projemizde ilk defa lazer ablasyon yöntemi ile metalik altından 1 nanometre boyutlarında altın kuantum nokta ürettik. Bu yöntem sayesinde pek çok farklı malzemeden kuantum noktaları üretebileceğiz.” ifadelerini kullandı.

 

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler