Pazartesi, Haziran 24, 2024
Ana SayfaGenelTürk Bilim İnsanı Betül Kaçar Uzayda Yaşam Arayacak

Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar Uzayda Yaşam Arayacak

Gururlandıran haber Türk Bilim İnsanı Betül Kaçar’dan geldi. Kaçar, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’da uzayda yaşam arayan bir ekibin başına getirildi.

Betül Kaçar bu güzel haberi Twitter üzerinden şu notla paylaştı:

“Çok güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Projemiz NASA’nın yeni oluşturduğu astrobiyoloji merkezlerinden biri olarak seçildi. Önümüzdeki 5 sene boyunca evrendeki yaşam arama çalışmalarına yön verecek 12 araştırma grubundan oluşan bir ekibi yöneteceğim.”

Disiplinlerarası Astrobiyoloji Araştırmaları Konsorsiyumu ICAR‘ın parçası olacak toplamda 12 araştırma grubunun başında yer alacak olan Kaçar bu ekiplerle sadece dünya dışı yaşamı değil evrendeki yaşamın köklerini ve evrimi de araştıracak. Venüs’te bulunan fostin, Ay’da bulunan su gibi yakın zamanda yaptığımız keşifler evrendeki yaşamın kökenlerini ve varlığını iyice sorgulatmış, araştırmaları hızlandırmıştı. Astrobiyoloji bu araştırmalar ışığında gelecek yıllarda hızla yükselmeye devam ederek hayal edilemeyecek gelişmelere imza atabilir.

Astrobiology Students Use Art to Develop Critical Thinking Skills - Astrobiology Magazine
Betül Kaçar evrende yaşamın köklerini araştıracak.

Betül Kaçar ayrıca yaptığı paylaşımda görevinin kapsamını “İlk 2 milyar yılın biyolojisini araştıracak, yaşamın neden nitrojen kullandığını soracak, cevapları hem laboratuvarda, hem arazide, yapay hem deneysel sistemlerle araştıracağız. Öğrendiklerimizi evrendeki yaşanabilirliği anlamak için uygulayıp, NASA’nın çalışmalarına destek olacağız.” sözleriyle açıkladı.

Betül Kaçar Kimdir?

Betül Kaçar Giresun’da doğup İstanbul’da Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü’nde okudu. Henüz 20 yaşındayken Amerika’ya göç etti ve burada Emory Üniversitesi’nden bir doktora derecesi aldı. Doktora tezini Alzheimer ve Parkinson konusunda yapsa da bunun ardından evrime yöneldi ve doktora sonrası çalışmalarına NASA’da başladı.

Başarılarına sürekli bir yenisini ekleyen Kaçar 2012 yılında Harvard Üniversitesi’nde Evrimsel Biyoloji departmanında yer aldı.

Betül Kaçar 2017 yılından beri Arizona Üniversitesi’nde Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi üzerine çalışmalar yürütüyor. Bu çalışmalarının karşılığı olarak da kendisini artık NASA’da çok büyük bir projenin başında göreceğiz. Bizlere düşen de hepimizi böyle başarılarla gururlandırmaya devam etmesini dilemek ve teşekkür etmek…

Atabek Batuhan Bilgiç
Atabek Batuhan Bilgiç
İstinye Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi, freelance yazarlık yapmayı ve kendini sürekli geliştirmeyi seven bir teknoloji ve video oyunu sever.
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler