Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaTeknolojiPython Yaratıcısı Rossum Microsoft Ekibine Katılıyor

Python Yaratıcısı Rossum Microsoft Ekibine Katılıyor

Python programlama dilinin yaratıcısı olan Guido van Rossum, geçtiğimiz gün Microsoft ekibine katılacağını Twitter üzerinden duyurdu.

Hollandalı programcı, 1989’da Python üzerine çalışmaya başladı. 90’ların ortalarında ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü’nde ve ardından PythonLabs’ın direktörlüğü de dahil olmak üzere çeşitli şirketlerde aktif olarak dil üzerinde çalışmaya devam etti. Dropbox’a gitmeden önce 2005’ten 2012’ye kadar Google için çalıştı. Orada, Mondrian dahili kod inceleme aracını geliştirdi ve App Engine üzerinde çalıştı.

En son Dropbox ile çalışan ve burada geçirdiği altı buçuk yıllık sürecin sonunda emekliliğe ayrılan Rossum, attığı tweette emekliliğin çok sıkıcı olduğundan da söz etti. Microsoft ile çalışırken yapacağı birçok şey olduğunun altını çizen van Rossum, hem Windows üzerinde hem de genel olarak Python geliştirmeyle ilgileneceğini de belirtti. Microsoft bünyesinde birçok açık kaynak bulunduğunu ve bunun çok işe yarayacağını da vurguladı.

 

 

Bir Microsoft sözcüsü, şirketin paylaşacak ek ayrıntıları olmadığını ancak van Rossum’un gerçekten Microsoft’a katıldığını da doğruladı. Sözcü, “Onu geliştirici bölümünün bir parçası olarak görmekten heyecan duyuyoruz. Microsoft, Python topluluğuna katkıda bulunmaya ve onunla birlikte büyümeye kararlıdır ve Guido’nun katılımı bu taahhüdün bir yansımasıdır.” dedi.

Sadece birkaç yıl önce, van Rossum’un Microsoft’a katılması, şirketin açık kaynak konusundaki yaklaşımı göz önüne alındığında düşünülemezdi. Bu durumun şu an değişmesi ve bugünün Microsoft’unun meslektaşları arasında en aktif kurumsal açık kaynak katılımcılarından biri olması Van Rossum’un Microsoft’a geçisine anlam kazandırıyor. Van Rossum’un Microsoft’ta tam olarak ne yapacağı net değil, ancak “söylenecek çok fazla seçenek” ve “burada çok fazla açık kaynak var” diyor.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler