Cuma, Haziran 21, 2024
Ana SayfaGiyilebilir TeknolojiSanal GerçeklikÜretimde Arttırılmış Gerçeklik

Üretimde Arttırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik (AR), gerçek ve sanal dünyaların (bilgisayar tarafından üretilen) kombinasyonunu ifade eder. Videolarda gerçek görüntüler yakalanırken, bu gerçek dünya görüntüsü dijital bilgi katmanlarıyla arttırılır. 

Arttırılmış gerçeklik genelde sanal gerçeklik ile karıştırılır. Sanal gerçeklik (VR), gerçek dünyayı yansıtan, eksiksiz ve sürükleyici bir deneyimdir. Artırılmış gerçeklik ise bilgisayar tarafından oluşturulan bir videoyu kamera ile çekilen bir videonun üzerine yerleştirerek, nesneleri sanki gerçek dünyada belirli bir konuma sahipmiş gibi göründüğü izlenimi verir.

Artırılmış gerçeklik cihazları, çalışan hareketini daha doğal ve kusursuz hale getirir. Üretimde teknoloji, çeşitli değişiklikleri ölçmek, güvenli olmayan çalışma koşullarını belirlemek ve hatta bitmiş bir ürünü belirlemek için bile kullanılabilir. Arttırılmış gerçeklik sayesinde bir işçi, ekipmanların parçalarını görebilir, çalışma sıcaklığını ölçebilir, ekipmanın sıcak olduğunu ve çıplak elle dokunmanın güvenli olmadığını bu yöntem ile açıklayabilir.  Ayrıca çalışanlar diğer iş arkadaşlarının konumunu, üretim makinelerinin çalışıp çalışmadığını ve hangi konumlarda sıkıntı olup olmadığını tespit edebilir. Bu gibi faydalar sayesinde üretimde verim yüksek oranda artacaktır.

Güvenlik ise her zaman büyük bir mesele üretim sektöründe. Doğru bir arttırılmış gerçeklik kullanımı ile ilk defa iş hayatına atılacak kişilere doğru eğitimler verilebilir ve bu çalışanların hata yapma olasılıkları minimuma çekilebilir. Büyük ve karmaşık makinelerin hepsini yeni çalışanlara öğretmek gerçek makinelerle hem pahalıya mal olabilir hem de uğraştırıcı bir sürece sebebiyet verir. Bunun yerine arttırılmış gerçeklik kullanımı bu gibi sorunları oldukça azaltır.

Artırılmış gerçeklik sayesinde, lojistik çalışanları, onlara ürünlerin ve malların tam olarak nerede olduğunu söyleyen bir sistemi kontrol edebilir. Arttırılmış gerçeklik sistemini kullanarak gerekli bilgileri tarayabilirler, bu da siparişin yayılmasına yardımcı olur. Daha sonra çalışan ürünü alınır ve uygun yere teslim edilebilir.

Arttırılmış gerçeklik sayesinde ekip çalışmaları daha da verim kazanabilir çünkü bireyler arasındaki iletişim daha basit bir seviyede tutulur ve iki taraf birbirlerinin isteklerini daha net olarak kavrayabilir. Bu durum da işlerin oluşum sürecini hızlandırır.

Teknoloji hala gelişmekte fakat ne kadar hızlı bir değişime uğradığına hepimiz her gün şahit oluyoruz. Artırılmış gerçeklik gözlüklerinin önümüzdeki yıl 19,1 milyon civarında satışa ulaşması bekleniyor. Gelecekte üretim sektöründe artırılmış gerçeklik geliştikçe, asla mümkün olabileceğini düşünmediğimiz ve hatta hayal bile edemediğimiz bazı şeylerin gerçeğe dönüşmesine şahit olacağız.

Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler