Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaNesnelerin İnternetiYapay ZekaYapay Zeka Destekli Tarif Oluşturma Uygulaması

Yapay Zeka Destekli Tarif Oluşturma Uygulaması

Sony AI yapay zeka destekli bir girişim olan Gastronomy Flagship Projesi’ni duyurdu. Bu proje ile dünya çapındaki şeflerin yaratıcılığı ve teknikleri geliştirmek amaçlanıyor. Otonom araçlar gibi büyük yapay zeka projelerinin yanında her ne kadar önemli gibi gözükmese de yemek yemek bildiğimiz gibi herkesin yaptığı bir eylem.

Dünyanın dört bir yanındaki şeflerin yaratıcılığını ve tekniklerini geliştirmek amacıyla geliştirilmiş olan proje, yeni tarifler oluşturmak için bir yapay zeka uygulamasının araştırma ve geliştirilmesinden, şeflere yemek pişirme süreçlerinde yardımcı olabilecek bir robotik çözümden ve bir topluluk ortaklığından oluşmakta. Yemek tarifi oluşturma, içerik kombinasyonları için sonsuz olasılıkların yanı sıra yer, iklim, mevsim ve kişinin sağlığı ve yemek tercihleri ​​gibi dikkate alınması gereken kısıtlamalar olduğundan, yapay zeka için çok zorlu bir araştırma alanıdır.

Sony AI, gastronomiden daha fazla kapsama alanına sahip bir alan bulmakta zorlanacaktır çünkü yemek pişirme sanatı, insanlar var olduğu sürece canlılığını koruyacaktır. Sony AI, bu girişimi, şeflere yeni mutfak kreasyonları oluşturma ve hayranlarıyla etkileşim kurma konusunda yardımcı olacak araçlar ve kaynaklar sağlayabileceği bir yöntem olarak tanımlıyor.

Yemek kültürünün ne kadar büyüdüğünü ve bu alanda yeni gelişmelerin olması gerektiğini Instagram’da sadece yirmi saniye geçirerek anlayabilirsiniz. Yeni ve ilginç yiyecek içecekler yapma, servis tekniklerinin hazırlanması, sergilenmesi ve tartışılması yoluyla başkalarını eğlendirmeye kendini adamış her zamankinden daha fazla insan var. Tıpkı oyun ve görüntüleme gibi gastronomi de tavanı olmayan bir pazar. Sony AI, dünyaya yardımcı olacak tescilli yapay zeka algoritmalarıyla güçlendirilebilecek bir Tarif Oluşturma Uygulaması geliştirmek için tarifler, tat, aroma, lezzet, moleküler yapı ve besinler gibi içerik verileri dahil olmak üzere çeşitli veri kaynaklarını kullanmakta. Bu uygulama aracılığıyla Sony AI, yalnızca lezzetli yemekler hazırlamaya yardımcı olmayı değil, aynı zamanda insanların sağlığına ve çevrenin sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı da amaçlamakta.
Yemek yapmak, farklı şekil ve özelliklere sahip bileşenlerin hazırlanması, bu bileşenlerin çeşitli araçlar kullanılarak fiziksel olarak dönüştürülmesi ve bu bileşenlerin son bir yemeğe dönüştürülmesi gibi aşamaları içeren oldukça karmaşık bir süreçtir. Sony AI, birinci sınıf şeflerle yaptığı işbirlikleri sayesinde, robotları beceri edinme için sensörler ve yapay zeka ile eğiterek, hazırlıktan kaplamaya kadar tüm pişirme sürecinde şeflere yardımcı olabilecek bir çözüm oluşturmayı hedefliyor. Ayrıca, bu robotların uzaktan çalıştırılması, örneğin şefin yemeklerini uzak yerlerdeki insanlara servis etmesi de bu araştırma ve geliştirme çalışmaları kapsamında.
Şirket, aşçı dünyasında topluluk işbirliğini ve etkileşimini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için kendi makine öğrenimi araçlarını kullanmayı umuyor. Sony’e göre buradaki yapay zeka çabaları yeni yemeklerin keşfine, daha iyi tekniklere ve hatta daha büyük bir problem olarak baş gösteren açlık gibi sorunlara da akıllı çözümler getirebilir.
Merve Eyüboğlu
Merve Eyüboğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği | IEEE İTÜ ComSoc Tanıtım ve Tasarım Koordinatörü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler