Cumartesi, Nisan 20, 2024
Ana SayfaAkıllı AraçToyota’dan Ezber Bozan Katı Hal Pilleri Yolda

Toyota’dan Ezber Bozan Katı Hal Pilleri Yolda

Teknolojini gelişmesiyle kullanımı revaçta olan iyon piller otomotiv sektöründe de sıkça kullanılıyor. Her ne kadar kullanımı yüksek olsa da bu pillerin tehlike oluşturma gibi dezavantajları da var. Bu noktada Toyota “daha az risk ve daha fazla enerji” diyerek yeni projesini duyurdu.

500 km yol gidebilmek için 10 dakikada şarjını doldurabileceğimiz bu pillerin yalnızca elektrikli araçları değil tüm sektörleri ilgilendirdiği görülüyor. Lityum iyon pillerin dezavantajları gelişmiş teknoloji ile çözüme ulaşabilecek. Toyota, katı hal pilleri kullanılarak yapılmış olan elektrikli araçları piyasaya ilk süren şirket olmayı planlıyor ve hatta önümüzdeki yıl bir prototipi açıklayacağını söylüyor.

Üretilmesi planlanan bu araçlar geleneksel lityum iyon pillerin kullanıldığı elektrikli araçlara göre hem 2 kattan fazla yol gidebilecek hem de bunu araçtaki iç mekanda bir küçültmeye gitmeden sunabilecek. Yapılan yenilik sayesinde yanma ihtimali azalacak ve aynı zamanda ağırlığa oranla sağlanabilecek enerji yoğunluğu artacak.

Bu gelişmeyle beraber Japon otomobil malzemeleri için çalışan üreticiler, tedariği sağlayabilmek adına gerekli altyapıyı kurmaya başladılar. Mitsui Kinzoku bu piller için elektrolitler üretecek büyük bir pilot tesisi kurmayı planlıyor. Saitama’da bulunan bir araştırma ve geliştirme merkezi ise bu çalışmaların prototipleri için kullanılabilecek katı elektrolitleri üretmeye önümüzdeki yıl başlayacak. Petrol şirketi olan Idemitsu Kosan, tesislerinden birine katı elektrolit üretimi için ekipman kurmaya başladı.

Gelişmelerden de görüldüğü üzere önümüzdeki yıllarda elektrikli araçların oldukça sıradan hale gelmesi bekleniyor.

Ayşe Bilgili
Ayşe Bilgili
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü
RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bizi Takip Edin

4,200BeğenenlerBeğen
10,000TakipçilerTakip Et
296TakipçilerTakip Et
1,400AboneAbone Ol

BÜLTENİMİZE ABONE OLUN

Popüler